Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Aranżacja pokoju młodzieżowego to nie lada wyzwanie. Okres dorastania to czas poszukiwania własnego stylu. Jak sprawić, aby pokój dziecka był funkcjonalny i stylowy?

Azyl nastolatka – czym się charakteryzuje?

Pokój nastolatka to pomieszczenie, które zwykle łączy w sobie strefę sypialną, relaksacyjną i przeznaczoną do nauki. Aranżacja jego przestrzeni powinna skupić się na zapewnieniu dostatecznego obszaru do realizacji pasji i koncentracji. Pomocne w tym może być dopasowanie kolorów ścian do usposobienia młodego człowieka. W zależności od charakteru można postawić na stonowane kolory lub wyraziste tonacje. Pokój powinien wyrażać osobowość jego właściciela, dlatego dobrze zaangażować dziecko do prac nad aranżacją wnętrza.

Pokój młodzieżowy – najpierw przyjrzyjmy się meblom

Warto stawiać na proste szafy, półki i regały. To podstawowe elementy wyposażenia, dzięki którym wnętrze nabiera funkcjonalności. Powinny one zapewnić dziecku sporą przestrzeń do przechowywania wszystkich przedmiotów. Zabawki, sprzęt elektroniczny, czy książki – wszystkie te rzeczy powinny znaleźć swoje miejsce w pokoju. Dlatego warto zainwestować w jedną sporą szafę, a jeśli warunki na to pozwalają – dodatkowe meble, takie jak komody czy regały.

Zacznijmy od podstaw – zdrowy sen

Sen jest ważny dla zdrowego rozwoju młodego człowieka, dlatego łóżko nastolatka musi być wygodne i pozwalać na dobry wypoczynek. Pokoje młodzieżowe zwykle są niewielkie, a muszą pomieścić wiele mebli, dlatego warto postawić na maksymalnie funkcjonalne rozwiązania. Można więc wybrać łóżko takie jak dostępny w ofercie sklepu MKS MEBLE model AGA II – jest to wygodny tapczan o wymiarach 190×81 wyposażony w pojemnik na pościel. Większe meble, np. te z serii Sigma, prezentują estetykę idealną dla nowoczesnego nastolatka. Kolorystyka i połączenie różnych faktur przypadnie do gustu niejednemu miłośnikowi niebanalnych aranżacji. Wymiary 90×200 lub 120×200 cm, co gwarantują wygodę. Warto zapewnić dziecku także komfortowy materac, o ile nie jest on dołączony do łóżka. Powinien mieć twardość H1 lub H2 – najlepiej stawiać na materace dwustronne. Taki materac można przełożyć na drugą stronę, gdy dziecko podrośnie, oferując lepszą stabilność i wyższy poziom twardości.

Aranżacja miejsca do pracy – biurka komputerowe, fotele i miejsce na pomoce naukowe

W dobie pandemii okazało się, jak istotnym problemem jest brak odpowiedniego miejsca do pracy. Kluczowe jest zadbanie o ergonomiczną i funkcjonalną przestrzeń, w której dziecko będzie mogło uczyć się, a także rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

Biurka komputerowe – miejsce do nauki i rozrywki

Biurka mogą mieć przeróżne wymiary. W pokojach dzieci i nastolatków sprawdzają się meble o standardowej długości 100, 120, 125 centymetrów. Rodzice często stawiają na biurka komputerowe z nadstawką – tak jak ma to miejsce w przypadku regału RAJ 3 z oferty sklepu MKS MEBLE. Zapewnia to dziecku dostęp do sporej przestrzeni na pomoce naukowe. W biurkach często montowane są także szafki i szuflady – tak jak ma to miejsce w przypadku modelu Sigma 10. Biurka komputerowe dla dziecka dostępne są w różnych konfiguracjach. Jeśli dziecko korzysta z dużego komputera stacjonarnego, który domyślnie ma być umieszczony pod biurkiem, warto postawić na model, który wyróżnia się sporą przestronnością pod blatem. Może to być bardzo prosta konstrukcja, taka jak biurko komputerowe Mono M typ03.

Fotele komputerowe – prawidłowa postawa ma znaczenie

Ich ergonomia musi być dostosowana do potrzeb dziecka. Dlatego warto stawiać na modele, które można dostosowywać na wiele sposobów – regulować poziom odchylenia oparcia, wysokość, wysokość nagłówka etc. Odpowiednia regulacja fotela jest bardzo ważna, ponieważ zapobiega powstawaniu wad i chorób związanych z kręgosłupem. W przypadku nastolatków istotne jest to, aby fotel był wykonany z oddychającego materiału.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W trakcie aranżowania pokoju młodzieżowego najważniejsze jest połączenie oczekiwań rodzica i dziecka. Opiekun wie, co powinno się znaleźć w przestrzeni młodego człowieka, jednak jest to przede wszystkim pomieszczenie nastolatka, a on wie najlepiej, jaki design mu się podoba, a z jakimi elementami umeblowania nie czuje się komfortowo.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.