Jak sobie poradzić z problemami ciążowymi latem?

Trzeci trymestr ciąży zazwyczaj jest tym najtrudniejszym. Powiększający się brzuch zaczyna przeszkadzać w życiu codziennym i zawodowym, pojawiają się problemy ze snem, oddychaniem i krążeniem. Te i inne dolegliwości są szczególnie dotkliwe, gdy ostatnie tygodnie ciąży przypadną na okres letnich upałów. Jakie problemy ciążowe nasilają się latem i jak sobie z nimi radzić?

Zagrożenia i dolegliwości wynikające z bycia w ciąży latem

Każda kobieta przechodzi okres ciąży inaczej. Jedne ciężarne mocniej odczuwają dolegliwości ciążowe, a inne mniej. Istotne jest, aby nie bagatelizować żadnych objawów i bacznie obserwować swój organizm, gdyż nawet najmniejsze zaburzenie może negatywnie oddziaływać na przebieg ciąży i rozwój płodu. Gdy kobieta w ciąży zauważy niepokojące zmiany powinna niezwłocznie zareagować lub skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę latem

Opuchnięte nogi i ręce

Ciężkość nóg i mrowienie dłoni to towarzyszące opuchnięciu kończyn objawy. Przyszłe mamy najczęściej narzekają na opuchliznę nóg wieczorem po całym dniu wypełnionym obowiązkami. Pojawiają się spuchnięte łydki, kostki i stopy oraz palce. Bywa, że opuchlizna uniemożliwia noszenie obuwia oraz zmusza kobietę do zrezygnowania z noszenia biżuterii. Dlaczego kobiety w ciąży puchną? Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej mogą powodować zatrzymywanie wody. Ciało kobiety w ciąży przygotowując się do porodu gromadzi zapasy wody aby zabezpieczyć się przed odwodnieniem. Czasem opuchlizna wynika z błędów żywieniowych takich jak zbyt duża podaż sodu w diecie lub zbyt niska ilość białka w spożywanych pokarmach. Opuchlizna może też oznaczać zatrucie ciążowe w związku z czym zawsze trzeba ją skonsultować z ginekologiem.

Jak sobie radzić z opuchlizną nóg i rąk w ciąży? Szybki sposób na ciężkość nóg to zimny prysznic, który poprawi krążenie krwi w naczyniach, odświeży stopy oraz zmniejszy uczucie ciężkości. Można też przyjąć pozycję z nogami uniesionymi do góry co poprawi krążenie krwi i limfy. Ponadto można wykorzystać kupiony w drogerii żel chłodzący do nóg dla kobiet w ciąży. Zazwyczaj posiada on naturalne składniki o działaniu przeciwzapalnym, chłodzącym i poprawiającym krążenie. Ginekolodzy zalecają też unikanie soli w diecie.

Jednak takie domowe sposoby na opuchliznę w ciąży mogą okazać się nieskuteczne. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Męczliwość i zadyszka

Wysoka temperatura powietrza i ekspozycja na słońce mogą mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Stosunkowo często podczas upałów ciężarne odczuwają duszność i złe samopoczucie. Rzadziej zdarzają się omdlenia, ale przegrzanie organizmu może nawet wywołać krwawienie z dróg rodnych. Jak uniknąć tego typu dolegliwości ciążowych?

Po pierwsze ciężarne muszą ograniczyć aktywność w trakcie upałów, szczególnie w godzinach około południowych. Warto zwrócić uwagę na ubiór i wybrać lekkie, przewiewne i luźne ubrania wykonane z jasnych, naturalnych tkanin. Trzeba się też oszczędzać: wolniej chodzić, powoli pokonywać schody, nie schylać się zbyt gwałtownie ani nie wstawać zbyt szybko. Dzięki temu unikniemy zawrotów głowy i skoków tętna. O ile to możliwe kobieta w ciąży powinna wystrzegać się dusznych pomieszczeń bez dostępu do świeżego powietrza takich jak autobusy, ciasne poczekalnie i kolejki. Mimo wszystko zmęczenie upałem może się przytrafić. Wówczas warto mieć przy sobie wodę do picia oraz wodę termalną w sprayu, która rozpylona na skórę twarzy i dekoltu przyniesie szybkie orzeźwienie. Można ją kupić w drogerii internetowej np.: https://www.drogeriaolmed.pl/ .

Wzmożona potliwość w ciąży

Ciąża może powodować wzrost temperatury ciała, dodając do tego wysokie temperatury powietrza rezultatem może być nadmierna potliwość. Organizm aby uniknąć przegrzania będzie wytwarzał więcej potu, który parując z powierzchni skóry obniży temperaturę ciała. Jak ograniczyć nadpotliwość w ciąży? Można kupić w drogerii antyperspirant, wybierać naturalne i przewiewne ubrania, wykonywać chłodne prysznice, unikać ostrych potraw. Można też używać klimatyzacji lub wentylatora byle tylko się nie przeziębić.

Narażenie na promieniowanie słoneczne

Opalanie nie jest wskazane dla kobiet w ciąży. Pomijając fakt ryzyka przegrzania się i wystąpienia oparzenia słonecznego warto zdawać sobie sprawę z tego, że promieniowanie słoneczne może spowodować wystąpienie plam posłonecznych i przebarwień. Dzieje się tak ze względu na zmiany hormonalne jakie mają miejsce podczas ciąży. Oczywiście w umiarkowanym stopniu można przebywać na słońcu pamiętając o nakładaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Powinien to być kupiony w aptece kosmetyk przeciwsłoneczny dla kobiet w ciąży, ewentualnie krem do opalania dla dzieci. Odmienną barierę przed promieniowaniem UV stanowi też odpowiedni ubiór – kapelusz i długa sukienka.

Odwodnienie

Picie dużej ilości wody w czasie upałów dotyczy nie tylko kobiet w ciąży ale też każdej innej osoby. Nie mniej to ciężarne mają zwiększone zapotrzebowanie na płyny, a zwiększona potliwość wymaga uzupełnienia utraconej przez skórę wody. Dietetycy określili zapotrzebowanie na płyny w ciąży na poziomie 2,5-3 litry dziennie. Powinna to być przede wszystkim niegazowana woda mineralna lub źródlana ale lekkie herbatki ziołowe lub kompoty owocowe też będą odpowiednie.

Brak apetytu w ciąży

Podczas upałów często tracimy ochotę na standardowe posiłki. O ile sporadycznie zrezygnujemy z obiadu czy kolacji to nic się nie stanie ale nie powinno być to regułą, gdyż uboga dieta może prowadzić do anemii i innych zaburzeń. Jeżeli kobieta w ciąży nie ma ochoty na tradycyjny posiłek to powinna  wykorzystać sezon letni na wzbogacenie jadłospisu w świeże owoce i warzywa oraz pamiętać o codziennej suplementacji, wówczas dostarczymy do organizmu wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu witaminy, minerały i substancje odżywcze, w tym kwas foliowy, żelazo i DHA. Suplement diety dla kobiet ciężarnych dobrany do etapu ciąży można kupić w drogerii lub aptece.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.