Latem nasza skóra jest najbardziej narażona na działanie promieni UV i UVB. Ich natężenie powoduje przebarwienia i fotostarzenie. W rezultacie przyczynia się to do powstawania zmarszczek oraz wiotczenia skóry. Dlatego też należy pamiętać o odpowiedniej ochronie
i stosowaniu kremów z filtrami. Dlaczego są one takie ważne dla skóry?
Krem z filtrem przez cały rok
Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym to bardzo ważny aspekt nie tylko latem, ale przez cały rok. Promieniowanie UV może zaszkodzić skórze twarzy, a także ciała na wielu poziomach i płaszczyznach. Osłabienie naczynek krwionośnych, przebarwienia, plamy, powstawanie zmarszczek, czy też wysuszenie skóry, to tylko niektóre z objawów działania silnych promieni słonecznych. Ochrona skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym to konieczność. Zatem kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF 50 oraz SPF 30 pełnią dużą funkcję ochronną.
Wpływ promieniowania na skórę
Warto zaznaczyć, iż słońce ma pozytywny wpływ na organizm oraz skórę. Jednak jego nadmiar może zaszkodzić i prowadzić między innymi do poparzeń. Promienie słoneczne są również stosowane podczas leczenia farmalogicznego. Regularne kąpiele słoneczne
i naświetlenia to element leczenia wielu chorób skórnych. Mogą mieć one również negatywny wpływ i stanowić duże niebezpieczeństwo. Promieniowanie ultrafioletowe, czyli UVA i UVB mogą mieć szkodliwy wpływ na organizm na różnych płaszczyznach. Należą do nich między innymi: reakcje alergiczne, poparzenia, szybsze starzenie się skóry, nowotwory złośliwe (na przykład czerniak), rumienie, czy też zaćmy.
Jak stosować filtry?
Bardzo ważne jest to, że kosmetyki zawierające filtr przeciwsłoneczny należy stosować na oczyszczoną skórę. Aplikacja ta pozwala na skuteczne działanie i ochronę przed słońcem. Należy pamiętać, o tym, że trzeba ją uzupełniać. Po wyjściu z wody, oczyszczeniu ręcznikiem, itp. Jednorazowa aplikacja kremu nie gwarantuje ochrony skóry przez cały dzień. Żeby filtr mógł zadziałać prawidłowo i pełnić funkcję ochronną, trzeba nałożyć go na skórę
w odpowiedniej ilości. Przyjmuje się, że obejmuje ona 1-1,25 ml, lub na tak zwane „dwa palce”, czyli nałożenie kremu za pomocą dwóch palców – wskazującego i środkowego.
Filtry chemiczne i mineralne
Filtry chemiczne to filtry, w których skład wchodzi wiele substancji chemicznych. Absorbują promieniowanie UV, po czym zamieniają go w nieszkodliwe ciepło. Niekiedy mogą uczulać wrażliwą skórę. Filtry chemiczne są lżejsze od filtrów mineralnych oraz bardziej wyczuwalne na skórze. Z kolei filtry mineralne rzadziej uczulają i nie podrażniają skóry, dlatego też polecane są do aplikacji dzieciom. Osadzają się na skórze, chroniąc ją przed nadmiernym promieniowaniem UV. Dwutlenek tytanu chroni przede wszystkim przed promieniowaniem UVB, natomiast tlenek cynku zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Czasami filtry mineralne mogą być trudniejsze w aplikacji, początkowo robić białe plamy na skórze, dlatego też należy pamiętać o prawidłowym rozprowadzeniu takiego kremu. Wciąż powstają kolejne receptury wzbogacające filtry mineralne o inne składniki, po to, aby stały się one łatwiejsze w aplikacji.
Dlaczego warto?
Krem z filtrem warto stosować przez cały rok, nie tylko latem. Kompleksowo chroni skórę przed działaniem promieni UV oraz UVB. Niestosowanie ich może prowadzić do nieprzyjemnych, niepożądanych konsekwencji. Korzyści korzystania z nich jest wiele.
A największe to zahamowanie uszkodzeń włókien kolagenowych, które są powodem wczesnego starzenia się skóry. Należy o tym pamiętać jeśli chcemy chronić naszą skórę kompleksowo. Krem z filtrem to także ochrona przed powstawaniem nowotworów skóry. Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym to ochrona i gwarancja zdrowej, promiennej, pozbawionej zmarszczek skóry przez wiele lat, nawet w wieku senioralnym. Żeby cieszyć się zdrowiem, wystarczy jedynie stosować kilka nawyków pielęgnacyjnych, do których należą między innymi kremy z filtrem przeciwsłonecznym. I pamiętać o aplikowaniu kosmetyków nie tylko wiosną czy latem.
Dodaj komentarz