Ewa Kraińska – Syn jest przekonany, że kiedyś będziemy potęgą

Bycie pracującą mamą łączy się z wieloma wyzwaniami. Gdy praca to rozwijanie własnej firmy – robi się jeszcze ciężej. Ewa Kraińska, twórczyni innowacyjnej aplikacji zakupowej When U Buy opowiada dlaczego mimo wszelkich trudności nie marzy o powrocie „na etat” i jak wielkim wsparciem są dla niej Mąż i Syn.

Co jest największym wyzwaniem dla mamy przedsiębiorczyni?

Ewa Kraińska, When U Buy : Odpowiedni balans między czasem spędzonym z dzieckiem (fizycznie i psychicznie, nie tylko ciałem) a pracą. To jest bardzo trudne. Oczywiście, jesteśmy z reguły perfekcjonistkami. Chcemy by było dobrze i w pracy, i w domu. Szczególnie, jeśli rozkręcasz firmę. Niestety, twój dzień pracy nie kończy się o 17.00 a przecież wieczory, to przecież czas dla rodziny …i tu zaczyna się dylemat.

Dodatkowo, to brak stabilności finansowej. Na etacie jest bezpiecznie. Co miesiąc przychodzi pensja. Życie jest wtedy bardziej przewidywalne. Moja firma dopiero się rozkręca. Najpierw inwestujemy, pozyskujemy klientów, aby później móc zarabiać.

Jak dzieli Pani czas pomiędzy zadania związane z prowadzeniem firmy, a te domowe i rodzinne?

Ewa Kraińska : “Multitasking” to chyba najlepsze określenie. A do tego dobra organizacja i szybkie podejmowanie decyzji. To wszystko sprawia, że maksymalnie staram się wykorzystać na pracę czas, kiedy moje dziecko jest w przedszkolu. Wieczorami staram się być dla rodziny, ale nie zawsze się to udaje, niestety. Zdarzają się pilne spotkania online o 20.00 czy ważny email do napisania… Mocno wierzę w to, że to się kiedyś ustabilizuje.

Czy Pani dziecko wie, czym Pani się zajmuje? Myśli Pani, że kiedyż będzie wsparciem w Pani działalności?

Ewa Kraińska : Zdecydowanie wiedzą! Mój Syn bardzo angażuje się w rozwój mojej firmy. Jedną, z jego ulubionych rozrywek, jest wspólne wymyślanie nowych funkcjonalności dla aplikacji. To jest niesamowity czas, kiedy widzę w nim mega kreatywność, logiczne myślenie no i chęć pomocy. On jest przekonany o tym, że będziemy kiedyś potęgą i już projektuje siedzibę firmy. Oczywiście, już nazywa się moim doradcą a w przyszłości widzi siebie na stanowisku Prezesa. Najbardziej rozczulił mnie ostatnio, kiedy przyniósł z przedszkola rysunek właśnie przyszłej siedziby firmy, wraz z perfekcyjnie odwzorowanym logo! To było niesamowite uczucie.

Czy ma Pani wsparcie w rodzinie, gdy musi się skupić na prowadzeniu biznesu?

Ewa Kraińska : Mam i przyznam, że jest to dla mnie bardzo ważne. Mój Mąż jest przedsiębiorcą już wiele lat. Ma niesamowity zmysł biznesowy i trzeźwo patrzy na rzeczywistość. Wiele z moich wcześniejszych pomysłów przyjmował dość krytycznie. W ten aktualny – aplikację When U Buy, uwierzył od początku. To on mnie zachęcał do tego, aby to w końcu zrobić. On również wpadł na pomysł, aby zainwestować część naszych prywatnych oszczędności. Mam w nim ogromne wsparcie zwłaszcza w momentach zwątpienia czy strachu. On też bywa dla mnie tym zimnych prysznicem, kiedy zaczynam być naiwna czy za mało wymagająca w stosunku do partnerów biznesowych. Bez mojego Męża, zdecydowanie nie byłoby When U Buy.

Nie kusi Pani czasem, żeby pracować na „bezpiecznym” etacie?

Ewa Kraińska : Bardzo kusi. Tym bardziej, że moja praca w korporacjach to naprawdę była moja pasja. Bardzo lubiłam obszar, który rozwijałam. Dziś, staram się wciąż w nim uczestniczyć poprzez różne projekty, czy doradztwa ale również poprzez powiązanie aplikacji When U Buy z branżą finansową. Etat daje bezpieczeństwo, przewidywalność no i prestiż. W końcu zazwyczaj reprezentujesz duży brand. Mimo to masz inne problemy. Nie zawsze możesz realizować wszystkie swoje pomysły. Rywalizujesz o zasoby. A do tego korporacyjna polityka, która wraz z wyższym stanowiskiem jest coraz brutalniejsza. I właśnie wtedy, kiedy mam chwile zwątpienia, przypominam sobie o tym wszystkim. Z całych sił dążę do tego, aby moja firma dawała mi podobną stabilność finansową z bonusem w postaci swobody działania i kultury organizacji, w którą sama wierzę.

Jakie widzi Pani zalety „pracy na swoim” gdy jest się mamą?

Ewa Kraińska : Zdecydowanie swoboda i większa elastyczność. Nie muszę się nikomu tłumaczyć, jeśli muszę wyjść w ciągu dnia. I właśnie to jest chyba najważniejsze. Praca “na swoim” ma więcej “mogę” a mniej “muszę”. W każdym aspekcie!

Czy swojemu dziecku stara się Pani zaczepia „gen przedsiębiorczości”?

Ewa Kraińska : Nie robię tego celowo. Tak się po prostu dzieje. Mój Syn słucha naszych rozmów, dylematów. On żyje naszymi firmami. Z ciekawością obserwuje jak wchłania tą przedsiębiorczość. Ostatnio zaskoczył mnie stwierdzeniem, że na pomyśle, który z nim omawiałam, cytuję” przecież nie da się zarobić”. Ja w jego wieku, w ogóle o takich rzeczach nie myślałam. On intuicyjne już wie, co to jest konkurencja, jak sprawić aby klienci to nas wybrali, jak się z nimi komunikować. Bardzo bym chciała, żeby kiedyś wykorzystał to w dobrym celu.


Ewa Kraińska, ekspert ds. e-commerce i usług finansowych, z kilkunastoletnim doświadczeniem w bankowości i marketplace’ach na rynku zakupów online w Polsce. Wielokrotnie nagradzana za innowacyjne produkty i nowatorskie wykorzystanie danych w procesach kredytowych przez lokalne i międzynarodowe instytucje. Twórczyni i prezeska pierwszego na świecie rozwiązania, integrującego informacje o rozproszonych zakupach internetowych i zwrotach – When U Buy, które zostało docenione i zdobyło główne nagrody w takich konkursach jak: Start up powered by Invest in Łódź, SAR w kategorii Innowacja Roku czy nominację w konkursie Invest Cuffs w kategorii „Start up roku 2023”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.