Trądzik – nie ma nikogo, kto by nie doświadczył problemu z trądzikiem. Powszechnie uznaje się, że to domena okresu dojrzewania i burzy hormonalnej z nim związanej. To prawda, chociaż jest wiele osób, które z trądzikiem zmagają się nawet w wieku dojrzałym.Problematyczne są również blizny, które mogą pozostać na całe życie.
Żeby poradzić sobie z trądzikiem i uniknąć tym samym trwałych śladów po nim, należy do niego podejść tak samo, jak do wielu innych problemów zdrowotnych.
Trądzik to choroba.
Acne vulgaris – taka nazwę medyczną ma trądzik pospolity, przewlekła (ponieważ długo trwa) choroba aparatu włosowo – łojowego. Polega na pojawianiu się zaskórników, czyli zamkniętych, twardych, ciemnych (zjełczałych) grudek łoju, które mogą przekształcać się miękkie lub twarde krosty, często ropiejące i bolesne.
Winne są hormony.
W okresie dojrzewania hormony „szaleją”, tak potocznie nazywa się regulację hormonalną organizmu, który w ciągu kilku lat (od 11 do 18/19 roku życia) przestawia się z trybu „dziecko” na tryb „dojrzałość”. Najczęściej dochodzi wówczas do nadmiernej aktywności androgenów, które odpowiadają za kontrolę wydzielania łoju (tłuszczu, potrzebnego skórze do jej ochrony i zapewnienia elastyczności).
Teoretycznie, u chłopców trądzik występuje częściej, a produkcja łoju jest intensywniejsza niż u dziewcząt, lecz u tych drugich bywa bardziej dotkliwy i również może mieć postać agresywniejszą.
Wpływ mają na to czynniki wewnętrzne (cykliczna huśtawka hormonalna związana z miesiączkowaniem) i zewnętrzne.
Kosmetyki nie pomagają.
Im więcej ropiejących krost, tym więcej prób ich ukrycia pod grubymi warstwami kosmetyków kryjących. Puder i korektory zatykają i tak zablokowane łojem pory. Wizualna poprawa jest chwilowa, natomiast efekt ostatecznie jest coraz gorszy.
Wyciskanie tworzy ropnie i pozostawia blizny.
Usiłowanie wyciśnięcia łojowej i zaropiałej zawartości zatkanego czopa nie pomaga. Nie tylko w konsekwencji pozostawia blizny, lecz tworzy kolejne zaskórniki, które mogą przejść nawet w postać bolesnych wrzodów.
Jak wyleczyć trądzik domowymi sposobami?
Pamiętając, że trądzik to choroba skóry, można sobie z nim poradzić lub w znacznym stopniu załagodzić jego objawy, pamiętając o kilku podstawowych zasadach, nie wymagających korzystania z farmakoterapii. Domowe, proste sposoby na trądzik są bardzo skuteczne, pamiętać należy, że wymagają one swego rodzaju reżimu i systematyczności.
Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Profilaktyka zdrowotna jest skuteczna również w zapobieganiu występowania i skutkom trądziku.
Higiena
W okresie dojrzewania należy zachowywać bezwzględną higienę. Nastolatki powinny używać delikatnego, niepodrażniającego mydła i delikatnego, lekkiego balsamu, przeciwdziałającego ściąganiu się skóry. Należy unikać dotykania twarzy dłońmi, na których można przenieść brud, bakterie i zarazki w rozszerzone pory skóry.
Peelingi z płatków owsianych.
Peelingi są wskazane, lecz bardzo delikatne. Można je wykonać niewielkim kosztem w domu, używając prostych składników spożywczych. Najlepiej sprawdzają się w tej roli namoczone płatki owsiane, które jednocześnie wchłaniają nadmiar sebum. Rozmoczonymi w wodzie lub ciepłym mleku płatkami należy wykonywać delikatne, koliste ruchy.
Maseczki oczyszczające skórę.
Starym i sprawdzonym sposobem na oczyszczanie skóry jest maseczka ze świeżych drożdży piekarskich. Roztarte w wodzie drożdże należy trzymać na twarzy ok 20 minut, po czym zmyć delikatnym tonikiem lub miękka wodą. Drożdże wchłaniają sebum i zamykają pory skóry.
Domowy tonik na trądzik.
Łojotokową, trądzikową skórą warto przemywać tonikiem ze świeżych ogórków. Wystarczy je przetrzeć na tarce i wyciśniętym sokiem przemywać twarz. Tonik z ogórka odświeża i działa zmiękczająco. Dobrze działa również przemycie twarzy kilkoma plasterkami świeżego ogórka.
Olejek herbaciany zamiast kremu.
Lekki olejek herbaciany ma działanie przeciwzapalne, więc zapobiega powstawaniu ropnych wyprysków. Podobną skuteczność wykazuje olejek lawendowy. Dodatkowo, oba olejki pięknie pachną.
Przeciwtrądzikowe składniki pokarmowe.
O skórę należy dbać również od wewnątrz. Kondycja skóry w ogromnym stopniu zależy od wartości odżywczych pożywienia. Na szczęście tak się składa, ze to, co jest dobre i zdrowe dla całego organizmu, jest skuteczne w walce z trądzikiem.
Owoce i warzywa.
Antyoksydanty – likopen i karotenoidy niezbędne w walce z trądzikiem
Pomidory to warzywa (biologicznie owoce) które zawierają zbawienny dla skóry likopen. Co ciekawe, więcej tego antyoksydantu zawierają przetworzone pomidory, czyli np. keczup i przecier pomidorowy. Warto potrawy z pomidorów lub jego przetworów włączyć do stałej diety antytrądzikowej.
Brokuły, dynia, marchew, jarmuż, morele i brzoskwinie zawierają karotenoidy, związki nazywane antyoksydantami, czyli tymi, które zapobiegają uszkadzaniu komórek i usuwają szkodliwe pozostałości przemiany materii z organizmu. Nadają skórze piękny, brzoskwiniowy odcień.
Witamina E i cynk
Witamina E ma działanie przeciwzapalne i wspomaga gojenie się ran. Cynk z kolei znakomicie reguluje wydzielanie gruczołów łojowych. Produktami bogatymi w te składniki są orzechy – laskowe, włoskie, brazylijskie oraz przede wszystkim pestki dyni i słonecznika.
Niewskazane produkty spożywcze.
Jest cała grupa produktów, które pobudzają gruczoły łojowe do pracy. Przy cerze trądzikowej należy pożegnać się z ostrymi przyprawami, tłustymi potrawami, przede wszystkim smażonymi w głębokim tłuszczu. Zapomnieć więc należy o fast fooodach oraz całej gamie tzw. śmieciowego jedzenia, zawierającego tłuszcze trans.
Bardzo źle na gruczoły łojowe działa cukier, więc należy ograniczyć jego spożywanie. Skóra reaguje wypryskami na czekoladę i wszelkie słodkości z z dużą zawartością kakao.
Palenie papierosów bezwzględnie zabronione.
Nikotyna nie tylko jest przyczyną raka. Fatalne skutki palenia papierosów w pierwszej kolejności widać na skórze – pory się rozszerzają i łatwo wnika w nie brud, tworząc szybko zaczopowane łojem zaskórniki. Walka z trądzikiem u palacza jest niezwykle trudna, czasami wręcz niemożliwa.
Wprowadzenie do codziennej aktywności życiowej zdrowej diety, dbałość o higienę skóry, szczególnie twarzy i dłoni, trwała zmiana nawyków żywieniowych pozwoli na unikniecie lub zminimalizowanie skutków zmian trądzikowych na skórze. Wszystkie te działania wpływają również na młody wygląd.
Dorota Kornacka
Bardzo dobre rady! Dziękuję. Najważniejsze, że nie trzeba inwestować w drogie kosmetyki, po których nie ma żadnej poprawy.
Polecę artykuł mojej córce, która ciągle wyciska wągry i już ma blizny.
Tylko farmakologia może pomóc. Trądzik może być przyczyną wielu składników
Mam 45 lat i dalej trądzik – nic nie skutkuje
Wyciskanie i jeszcze raz wyciskanie. A tak na poważnie to podobno własny mocz dobrze sobie z tym radzi.