Czy wychowanie dziecka naprawdę kosztuje pół miliona złotych?

Okres przedporodowy i późniejsze pojawienie się niemowlęcia w domu, przygotowują świeżo upieczonych rodziców do ciągłego wzrostu wydatków. Które niestety, ale z biegiem czasu proporcjonalnie rosną, zamiast maleć.

Taka inwestycja opłaci się jednak znakomitymi efektami w wykształceniu i zdrowiu dzieci. Co więcej, odpowiednio wykorzystany czas i pieniądze, pozwolą również rozwinąć umiejętności, które w późniejszym życiu mogą okazać się kluczowe. Nie zmienia to jednak faktu, że rodzice muszą najpierw przygotować się na wydatek niespełna pół miliona złotych, zanim ich dzieci będą mogły rozpocząć samodzielne życie.

Pierwsze koszty jeszcze przed porodem

Koszty związane z wychowaniem dziecka zaczynają się jeszcze przed jego narodzinami. Już wtedy przyszli rodzice inwestują w remont mieszkania czy też urządzenie dziecięcego pokoju. Zaczynają się również różnego rodzaju zakupy, bowiem niezbędny okazuje się zakup dodatkowych mebli, dziecięcej odzieży i kosmetyków do pielęgnacji.

Pierwsze koszta przedporodowe związane są także z regularnymi wizytami w gabinecie lekarskim, a nierzadko także z dodatkowymi badaniami. Natomiast od chwili narodzin dziecka, rodzice szybko odczują wzrost stałych opłat oraz dodatkowe koszty, związane z jego wychowaniem.

Ile kosztuje dziecko?

Według raportu opracowanego przez ośrodek badawczy SW Research „Ile kosztuje dziecko?”, całkowity koszt utrzymania dziecka do osiągnięcia przez nie pełnoletności, wynosi prawie pół miliona złotych. Jak to się dzieje? Oprócz kosztów poniesionych w okresie przedporodowym, proporcjonalnie z czasem wychowywania dzieci, rośnie również koszt ich utrzymania. Szacuje się, że utrzymanie dziecka w okresie niemowlęcym wynosi około 1050 zł miesięcznie, natomiast nastolatka już 1500 zł, a studenta aż 2200 zł.

Wraz z pojawieniem się noworodka w domu, automatycznie zwiększają się wszystkie stałe opłaty. I choć koszty eksploatacyjne, takie jak woda, gaz i prąd, nie powinny wzrosnąć o więcej niż 200 złotych miesięcznie, to największym obciążeniem mogą okazać się dodatkowe opłaty. Badanie wykazało, że comiesięczny koszt artykułów spożywczych wzrasta o niespełna 300 złotych, a chemia gospodarcza i kosmetyki stanowią dodatkowe 260 złotych. Co więcej, choć nie wszyscy rodzice korzystają z płatnej opieki zdrowotnej to zdecydowana większość, bo aż 69% rodziców płaci za nią około 314 złotych miesięcznie.

Kolejnym wydatkiem może okazać się długoterminowa opieka nad noworodkiem czy małym dzieckiem. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się oddanie dziecka do żłobka czy przedszkola, a nawet wynajęcie opiekunki. Jak potwierdza 22% badanych par jest to koszt około 700 złotych miesięcznie. Niezmiennie zdecydowana większość rodziców posyła swoje dzieci do placówek, a najczęściej do takich, które nie wymagają wnoszenia dodatkowych opłat. Jednak wciąż 20% par musi ponosić dodatkowe koszty związane z opłatą czesnego.

Edukacje i zajęcia pozaszkolne? – Koszty koszty i jeszcze raz koszty.

Edukacja może okazać się sporym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Czesne w prywatnych szkołach wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie. A w przypadku renomowanych szkół, koszt może sięgać nawet 50 tysięcy złotych w skali roku! Co więcej, średni budżet na książki wynosi 127 złotych, a 70% dzieci uczęszcza także na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne.

W przypadku popularnych języków obcych, należy liczyć się z kosztem około 260 złotych miesięcznie. Zaś dodatkowe zajęcia sportowe mogą kosztować około 214 złotych. Dużym zainteresowaniem cieszą się także indywidualne korepetycje czy też lekcje gry na instrumencie. Niestety w tym przypadku jest to koszt aż 350 złotych miesięcznie za każdy rodzaj zajęć.

Warto pamiętać, że wychowanie dziecka to nie tylko zapewnienie mu bezpieczeństwa i dobrego wykształcenia. Dla rozwijających się maluchów i starszych dzieci, równie ważna jak nauka jest zabawa. Na dodatkowe atrakcje rodzice przeznaczają średnio 250-300 złotych miesięcznie. Natomiast w przypadku małych dzieci, szacuje się koszt miesięcznego zakupu zabawek na około 200 złotych.

Taki kosztorys może okazać się zaskakujący dla par, które planują powiększenie rodziny, jednak należy pamiętać, że dzieci są najlepszą inwestycją. Te koszta, choć duże, przełożą się na znakomity rozwój podopiecznych, a wyćwiczone umiejętności zapewnią im łatwiejsze wkroczenie w dorosłe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.