Wegetarianizm jest coraz bardziej popularny. W dużych miastach znaleźć możemy coraz większą liczbę lokali, które oferują bezmięsne jedzenie. Czy jednak rezygnacja z mięsa nie zaszkodzi naszemu zdrowiu?
Wegetarianizm, czyli rezygnacja z mięsa nie musi być zdrowa
Jedzenie warzyw i owoców od zawsze było uważane za wskazane. I tak też jest, są to zdrowe rzeczy. Problem polega jednak na zbilansowaniu diety. Jeśli rezygnujemy z mięsa, a w przypadku weganizmu również z produktów pochodzenia zwierzęcego, wówczas musimy przykładać dużą wagę do tego, po jakie rzeczy sięgamy.
Nasz organizm potrzebuje wielu składników odżywczych. Tymczasem są osoby, które z dnia na dzień podejmują decyzję o „rezygnacji z mięsa” i zaczynają inne życie. Jest to jednak życie polegające na bezmyślnym jedzeniu warzyw i owoców. Ciekawostka: niektóre osoby próbując nieco się odchudzić przechodzą na różne diety sałatkowe. Po jakimś czasie okazuje się jednak, że nie udało się zrzucić zbędnych kilogramów. Dzieje się tak, ponieważ te warzywa często zalewane są niezdrowymi, kalorycznymi sosami.
Dodajmy do tego producentów gotowej wegetariańskiej żywności, którzy chcą zarobić na aktualnej modzie na niejedzenie mięsa. Sprzedawane przez nich jedzenie, z uwagi na zawarty w nim skład, nie powinno kojarzyć się z czymś „zdrowym”. Złe odżywianie się może zaś prowadzić do dużych niedoborów żelaza oraz witaminy B12. W efekcie nasze kości będą osłabione wskutek niskiej podaży wapnia.
Wegetarianizm tak, ale z rozwagą
To nie jest oczywiście tak, że wegetarianizm jest czymś złym. Wręcz przeciwnie. Dobrze zaplanowana dieta bezmięsna może być dla naszego organizmu korzystna.
Odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym diety ściśle wegetariańskie, czyli wegańskie, są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i mogą zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Dobrze zaplanowane diety wegetariańskie są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania, oraz dla sportowców – tak wynika z raportu Academy of Nutrition and Dietetics.
Mimo wszystko niemieccy specjaliści uważają, że na przykład kobiety w ciąży powinny unikać diety wegetariańskiej. Wynika to z faktu niskiej wiedzy specjalistycznej wielu osób. Innymi słowy dieta wegetariańska czy wegańska wymaga dużej świadomości odnośnie konkretnych produktów oraz zawartych w nich wartości odżywczych.
Wegetarianizm niesie ze sobą pewne korzyści
Jeśli ktoś zada sobie odpowiednio dużo trudu i dobrze zbalansuje swoją dietę, wówczas wegetarianizm może być dla niego bardziej korzystny od diety tradycyjnej. Eksperci twierdzą, że dzieje się tak, ponieważ dieta roślinna wiąże się z z mniejszym spożyciem cholesterolu, tłuszczów nasyconych, większym spożyciem owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów, a w tym błonnika pokarmowego, fitozwiązków i przeciwutleniaczy. Wegetarianizm może okazać się więc pomocny w leczeniu wielu schorzeń.
Jak więc najlepiej podejść do kwestii odstawienia mięsa? Przede wszystkim na samym początku powinno się zdobyć jak największą wiedzę odnośnie świadomego jedzenia. Powinniśmy unikać przetworzonych produktów, które choć bezmięsne, nie są wartościowe dla naszego organizmu. Dobre planowanie swojej diety to zresztą podstawa także w przypadku tradycyjnych posiłków.
Podsumowując, wegetarianizm ma swoje plusy i nie musi wiązać się z niedostarczeniem naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych składników. Należy jednak podejść do tego tematu odpowiedzialnie, ponieważ często dochodzi do sytuacji, w których ludzie nie bilansują odpowiednio swojej diety. Wówczas niejedzenie mięsa faktycznie może okazać się bardzo niezdrowe, a w dłuższej perspektywie wręcz szkodliwe dla naszego zdrowia.
Andrzej Dworzański
Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?