Skóra wokół oczu jest nawet czterokrotnie cieńsza niż w innych okolicach twarzy – ma mniej niż 5 mm grubości. Ponadto pozbawiona jest gruczołów łojowych, które produkując sebum, tworzą barierę przed przesuszeniem, drobnoustrojami oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W skórze wokół oczu niemal nie ma wyściółki tłuszczowej, która pełni funkcję ochronną.

Skóra okolic oczu to również miejsce, gdzie widać najbardziej pierwsze oznaki starzenia. Z wiekiem skóra traci elastyczność i staje się jeszcze cieńsza z powodu utraty kolagenu. Sytuację dodatkowo pogarszają czynniki takie jak ekspozycja na słońce, palenie, nieprzespane noce, godziny spędzone przy komputerze, nieodpowiednia pielęgnacja i inne czynniki środowiskowe. Z biegiem czasu zmniejsza się również funkcja podtrzymująca tkanki łącznej. Skóra staje się jeszcze cieńsza, a naczynia krwionośne prześwitują, co powoduje widoczne cienie pod oczami. Łatwo ją też podrażnić. W tym przypadku szczególnie istotna jest więc odpowiednia pielęgnacja, która sprawi, że skóra wokół oczu będzie dobrze nawilżona, bez cieni pod oczami i widocznych zmarszczek.

Demakijaż wokół oczu

Dokładne usunięcie kosmetyków do makijażu oczu to pierwszy krok właściwej pielęgnacji. Jeśli to zaniedbamy, resztki tuszu czy cieni mogą przez noc podrażnić spojówki i powieki, a ponadto będą utrudniać regenerację skóry. Preparaty do demakijażu to m.in. mleczka, płyny dwufazowe, micelarne. Mają za zadanie zmyć makijaż i jednocześnie łagodzić ewentualne podrażnienia.

Najlepiej jest nasączony preparatem płatek kosmetyczny przyłożyć do powieki i rzęs, odczekać kilka sekund i delikatnie przesunąć go od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka – nie należy trzeć i rozciągać skóry. Czynność tę powtarzamy dopóty, dopóki płatek nie będzie zupełnie czysty. Jeśli używamy żelu lub pianki, którymi myjemy całą twarz, nanosimy preparat na zwilżoną skórę, delikatnie masujemy, a na koniec spłukujemy.

Nawilżanie

Na czystą skórę nakładamy specjalny krem do pielęgnacji okolic oczu. Takie kosmetyki mają bardzo lekką konsystencję, łatwo się rozprowadzają i wchłaniają. Zazwyczaj pozbawione są substancji zapachowych, ponieważ mogłyby one uczulać wyjątkowo wrażliwą skórę. Zawierają natomiast witaminy i wyciągi z roślin, które zapewniają długotrwałe nawilżenie skóry, stymulują syntezę kolagenu, poprawiają mikrokrążenie, łagodzą podrażnienia naskórka. Wieczorem można pod oczy nałożyć grubszą warstwę kremu, bo przez noc będzie działał jak maseczka nawilżająco-odżywcza. Trzeba uważać, żeby nie rozciągać skóry – najlepiej rozprowadzić trochę kremu na opuszkach palców i wklepać w kierunku od zewnętrznej do wewnętrznej części oka.

Niwelowanie cieni

Płytkie unaczynienie skóry pod oczami powoduje, że jest ona zasiniona – to najczęściej przypadłość dziedziczna, podobnie jak hiperpigmentacja, czyli nadmierna produkcja melaniny (barwnika skóry), w wyniku której w okolicy oczu skóra ma ciemniejsze zabarwienie niż reszta skóry twarzy. Często przyczyną podpuchniętych oczu, tzw. worków, są zaburzenia pracy nerek.

Specjalne kosmetyki są bardzo pomocne w pielęgnacji tej wymagającej skóry. Doskonale sprawdzają się kremy pod oczy na bazie witamin (głównie witamina C i witamina K), z dodatkiem kofeiny czy wyciągów roślinnych (m.in. z arniki, kasztanowca, świetlika, miłorzębu) – poprawiają mikrokrążenie i elastyczność naczynek krwionośnych, powodują ich obkurczenie, zapobiegają powstawaniu obrzęków i rozjaśniają cienie. Z pewnością warto zwrócić uwagę na innowacyjny rozświetlająco-wygładzający krem pod oczy firmy GraceFull Cosmetics – Illuminating Eye Contour Cream.

SOS

Są też kosmetyki do zadań specjalnych, kiedy musimy szybko zniwelować efekty np. po nieprzespanej nocy czy wyjątkowo wyczerpującym dniu – m.in. kolagenowe płatki pod oczy albo nasączone wyciągami roślinnymi, mające właściwości silnie nawilżające i relaksujące. Szybki efekt dają kosmetyki zawierające składniki drenujące oraz poprawiające mikrokrążenie, które mają aplikator-kulkę – zapewnia ona relaksujące uczucie chłodu podczas delikatnego masażu okolic oczu. Przed użyciem warto taki kosmetyk schłodzić przez kilka minut w lodówce, bo w ten sposób dodatkowo obkurczymy naczynka. Podobnie działają żelowe okularki, jeśli przed przyłożeniem włożymy je do zamrażalnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.