Menopauza – jak sobie z nią poradzić?

Przekwitanie charakteryzuje się szczególnymi zmianami hormonalnymi, które są odpowiedzialne za pojawienie się różnych dolegliwości. Niestety, wpływają one na jakość życia, samopoczucie oraz zdrowie kobiety. Zatem jak przejść przez objawy menopauzy w jak najbardziej łagodny sposób?

Definicja menopauzy

Nazywana także klimakterium – czas, w którym powoli ustaje praca jajników. Jest to powolny proces. Jajniki wytwarzają bowiem coraz mniej hormonów, między innymi, estrogenu i progesteronu. Estrogen, który w kontroluje cykl miesiączkowy w czasie przekwitania zostaje zaburzony. Zmiany hormonalne wywołują nierzadko prawdziwy przewrót w organizmie kobiety. Objawy menopauzy nie zawsze są dotkliwe, aczkolwiek niekiedy wymagają leczenia. Przekwitanie jest całkowicie normalnym procesem w życiu kobiety.

Menopauza a miesiączka

Klimakterium nie oznacza nagłego zaniku miesiączki. Pierwszy objaw to zaburzenie cyki – stają się krótsze lub dłuższe. Mogą być mniej regularne. Krwawienia – obfitsze lub bardziej skąpe. Pojawić się również mogą plamienia, występujące w środku cyklu. Zazwyczaj kiedy miesiączka jest krótka krwawienie jest obfite, zaś kiedy długa – krwawienie skąpe. Należy nadal zachować czujność i nie rezygnować z kontrolnych wizyt u lekarza.

Menopauza a ciąża

W tym okresie wraz z zaburzeniami miesiączkowania, pojawiają się zaburzenia płodności. Przed menopauza czyli przed ostatnią miesiączką, zajście w ciążę jest możliwe. Po okresie 12 miesięcy można przypuszczać, iż kobieta stała się bezpłodna. Jednak pewność dają tylko odpowiednie badania lekarskie.

W jakim wieku zaczyna się menopauza?

Najczęściej klimakterium rozpoczyna się ok. 45-55 roku życia, aczkolwiek już w 35 roku życia organizm powoli zaczyna przygotowywać się do zbliżających się zmian. O tym, że dana miesiączka była ostatnią, można stwierdzić wtedy, gdy przez kolejny rok nie wystąpiło krwawienie. Menopauza może pojawić się dużo później, nawet po 60 roku życia lub wręcz przeciwnie – dużo wcześniej, przed 40 rokiem życia. Najistotniejszymi czynnikami, które mogą wpłynąć na opóźnienie bądź przyspieszenie przekwitania to między innymi : predyspozycje genetyczne, przyjmowanie niektórych leków, choroby autoimmunologiczne, późne macierzyństwo, stres, używki, niezdrowy i nieregularny tryb życia.

Objawy menopauzy

Pierwszym objawem przekwitania są zmiany w cyklu miesiączkowym, uderzenia gorąca. Możliwe objawy towarzyszące to kołatanie serca oraz napady lękowe. Dodatkowym symptomem są : nasilony PMS, wzmożona potliwość, bóle różnych części ciała oraz dolegliwości okolic intymnych. W psychice również zachodzą pewne zmiany. Wskutek zmian gospodarki hormonalnej, kobieta może być szczególnie wrażliwa i nadmiernie zmęczona. Odczuwać wahania nastroju. Mogą pojawić się problemy z koncentracją oraz z libido. Objawów menopauzy nie należy ignorować, bardzo ważne są regularne wizyty u lekarza i wykonywanie odpowiednich badań.

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Nie zawsze przekwitanie jest ciężkim i trudnym przeżyciem. Większość kobiet menopauzę przechodzi dość łagodnie. Jednak są przypadki, gdy klimakterium objawia się w nasilony sposób. Wtedy warto łagodzić je domowymi sposobami, takimi jak picie ziołowych naparów. Innymi sposobami na złagodzenie objawów to : dbanie o dobrą jakoś snu, ograniczenie używek, w tym też kawy, wdrożenie w dietę więcej pokarmów bogatych w składniki odżywcze, prowadzenie spokojnego i regularnego trybu życia.

Jak się pogodzić z przekwitaniem?

Menopauza nie oznacza, że kobieta bezpowrotnie traci swoją kobiecość i przestaje być atrakcyjna. To moment, w którym warto skupić się na sobie. Prowadzenie zdrowego trybu życia w tym trudnym czasie jest niezwykle ważne. Aktywność fizyczna zapewnia utrzymanie stężenie neuroprzekaźników na stałym, prawidłowym poziomie. Uprawianie sportu jest gwarantem wydzielania endorfin, które znacząco poprawiają samopoczucie. Warto pamiętać o ruchu na świeżym powietrzu, gdyż jest on równie cenny. Na lepsze samopoczucie w czasie menopauzy ma także wysiłek umysłowy. Posiadanie hobby, kreatywne spędzanie czasu, oddanie się pasji oraz dbanie o kontakty towarzyskie. Pomocna może okazać się wizyta u fryzjera lub u kosmetyczki. Czasami jednak potrzebna jest pomoc specjalisty. Rozmowa z psychologiem bądź z psychoterapeutą da możliwość pokochania swojego ciała na nowo oraz pomoże w zaakceptowaniu całej sytuacji.

Menopauza to po prostu kolejny (naturalny) etap w życiu kobiety , który może okazać się punktem zwrotnym w życiu. Nie należy zamykać się na świat. Wręcz przeciwnie – to dobry moment, żeby po latach poświęceń na rzecz innych, wreszcie skupić się na swoich potrzebach.

Powyższy tekst nie stanowi profesjonalnej porady. Jest jedynie sugestią.

Paulina Brzezik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.