Wszystkie przyszłe matki prędzej czy później zastanawiają się, co zabrać ze sobą do szpitala. Zazwyczaj przychodnie i ośrodki okołoporodowe publikują na stronie internetowej listę, według której możesz przygotować pakiet dla siebie i noworodka.
Wyprawka dla noworodka: LISTA
Konieczne jest wcześniejsze przygotowanie się na tak ważne wydarzenie, jak poród. Aby być gotową na podróż do szpitala, musisz przemyśleć wszystkie drobiazgi i wcześniej zdecydować, co ze sobą zabrać. Zebrane rzeczy należy umieścić w widocznym miejscu, aby nie wpaść w panikę kiedy zacznie się poród. Czasami przyszła mama jest wcześniej przyjmowana do szpitala na oddziale patologii kobiet w ciąży (prenatalna). Okres przebywania tam może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Oczywiście musisz zabrać ze sobą dokumenty, ale najważniejsza jest wyprawka dla noworodka. Najważniejsze są:
- pieluchy i ubranka: czapki, body, spodenki, skarpetki, swetry i podkoszulki (u noworodków wymiana ciepła nie działa tak dobrze jak u dorosłych, więc zarówno lżejsze, jak i cieplejsze rzeczy mogą się przydać);
- pieluchy: wybierz z kategorii dla noworodków (do 4-5 kg);
- smoczek dla niemowląt;
- produkty higieniczne dla dziecka: mokre chusteczki dla noworodków, krem na pieluchy, same pieluchy, mydło dla dzieci;
- ubranka dla dziecka: na pobyt w szpitalu wystarczą 3 suwaki, 3 podkoszulki, kilka par skarpetek, 2-3 czepki, kilka pieluszek, ubranka do wypisu;
- butelki do karmienia, jeśli matka nie karmi wystarczająco lub nie karmi piersią z powodów medycznych.
Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka
Przygotuj wcześniej ubrania i buty, które twoi bliscy przyniosą ci w dniu wypisu. Dziecko będzie potrzebować body lub kombinezonu w zależności od pory roku. Potrzebujesz też dla niego czapki i skarpet. W szpitalu położniczym musisz otrzymać dokumenty niezbędne do wystawienia aktu urodzenia lub samo zaświadczenie. Jeśli zamierzasz wracać do domu samochodem, z wyprzedzeniem kup fotelik samochodowy odpowiedni dla noworodka.
Włóż do torby szlafrok i kilka koszul nocnych. Będziesz potrzebować kilku zmian bielizny. Weź dwa ręczniki, jeden do twarzy, drugi do ciała, a także mydło, pastę do zębów i szczoteczkę. Lepiej, jeśli zwykłe kosmetyki zabierzesz w małych pojemnikach. Spakuj wygodne miękkie kapcie z antypoślizgową podeszwą. Przydatne są również gumowe, zmywalne kapcie pod prysznic, kilka jednorazowych pieluszek do badań oraz 2-3 pary bawełnianych skarpet. Możesz potrzebować wilgotnych chusteczek. Istnieją nawet specjalne serwetki do higieny intymnej, które można wrzucić do toalety (nie można tego zrobić zwykłymi). Jednak do dezynfekcji rąk i powierzchni lepiej brać nie chusteczki, ale odkażacz lub środek antyseptyczny do skóry.
Czasami w czasie ciąży żylaki rozwijają się lub powiększają. W takim przypadku ginekolog może przepisać ci poród w specjalnych pończochach dla kobiet rodzących. Jest to jednak niewielka niedogodność w porównaniu z tym, jakich trudności pomaga uniknąć w przyszłości. Zabierz ze sobą ładowarkę, smartfon, słuchawki. Przyda się tablet lub książka. W ostatnich dniach przed narodzinami dziecka. Oprócz tego przyda ci się:
- Mała butelka wody. Poród naturalny może trwać kilka, a nawet kilkanaście godzin. Dlatego zaopatrz się w wodę, ponieważ skurczom zwykle towarzyszy szybki oddech i intensywne pragnienie
- Dokumenty: paszport, polisa ubezpieczeniowa, akt urodzenia, zwolnienie lekarskie. Zostaniesz o tym poinformowany w szpitalu, jeśli zadzwonisz z wyprzedzeniem, lub możesz sprawdzić listę u swojego ginekologa.
- Przekąski. Czasami poród kończy się wieczorem i na kolejny posiłek trzeba czekać do rana. Aby uniknąć głodu, przygotuj sobie zapas jedzenia, które nie psuje się zbyt szybko.
- Jednorazowe majtki dla młodych mam i podpaski poporodowe.
- Biustonosz dla mam karmiących i wkładki dla niego.
- Mydło w płynie, które jest bardziej higieniczne niż mydło w kostce.
- Żel pod prysznic, szampon i balsam do włosów. Optymalnie jest zabrać ze sobą kilka produktów w małym pakiecie podróżnym.
- Szczotka do włosów.
- Dezodorant.
- Kosmetyki do twarzy i ciała. Rozważ stosowanie kremu na rozstępy, aż brzuch po porodzie wróci do normy. Niektóre środki można również stosować na piersi, które zmieniają swój kształt po porodzie.
- Naczynia (kubek, talerz, łyżka i widelec).
- Możesz potrzebować czopków doodbytniczych z gliceryną na zaparcia poporodowe. W przypadku wszystkich leków konsultuj się z ginekologiem.
- Krem na sutki dla karmiącej matki. Doskonałą opcją jest krem wykonany w 100% z rafinowanej lanoliny. Nie musisz go zmywać przed karmieniem dziecka. Poza tym dobrze nawilżają usta. Jeśli nie lubisz jego lepkiej konsystencji, wybierz klasyczną higieniczną pomadkę.
Dodaj komentarz