Niedokrwistość

Niedokrwistość, czyli inaczej anemia, to często bagatelizowane, ale bardzo podstępne i wyniszczające schorzenie. Objawy ze strony organizmu bywają dość niespecyficzne i dlatego łatwo pomylić ją z inną chorobą. Bez odpowiednich badań krwi trudno stwierdzić, że przyczyną naszego złego samopoczucia jest akurat anemia.

Na czym polega anemia? Co dzieje się w organizmie?

Anemia polega na odbiegającym od normy poziomie hemoglobiny i czerwonych krwinek. Może wynikać z niedoborów lub złego wchłaniania żelaza albo witaminy B12. Bardzo często mamy do czynienia z przypadkami niedokrwistości pokrwotocznej, wynikającymi z obfitych miesiączek, przebytych zabiegów lub urazów.

Czasami choroba jest wynikiem defektów wewnątrzkrwinkowych. Ponieważ daje nieswoiste objawy (najczęściej jest to uczucie chronicznego zmęczenia, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, suchość skóry, senność), wątpliwości mogą rozwiać jedynie badania krwi. Jeżeli zachodzi podejrzenie tego schorzenia, wymagana będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i diagnostyka laboratoryjna.

Rodzaje anemii

Najczęściej spotykanym rodzajem anemii jest ta z wynikająca z niedoboru żelaza. Dotyczy głównie kobiet, szczególnie w wieku między 20 a 50. Zazwyczaj jej przyczyną są bardzo obfite miesiączki. Zwykła suplementacja żelaza może nie wystarczyć, czasami trzeba zdecydować się na leczenie. Anemia z niedoboru żelaza może brać się również ze złego wchłaniania, ale stwierdzenie tego wymaga specjalistycznych badań.

Kobiety cierpiące na anemię, wynikającą z obfitych miesiączek lub obecności mięśniaków macicy, powinny znajdować się pod opieką ginekologa, który wdroży odpowiednie leczenie. O niedokrwistości niedoborowej mówimy również w przypadku niskiego poziomu witaminy B12 i kwasu foliowego (niedokrwistość megaloblastyczna). Inne rodzaje anemii to:

  • Anemia aplastyczna – aplazja szpiku;
  • Defekty wewnątrzkrwinkowe- hemoglobinopatie, enzymopatie, talasemie;
  • Niedokrwistość chorób przewlekłych (w przypadku nowotworów);
  • Niedokrwistość wskutek zabiegów lub urazów;
  • Niedokrwistość będąca wynikiem krwawień z przewodu pokarmowego (wrzody żołądka lub dwunastnicy);

Najczęściej występujące objawy anemii

Ponieważ objawy, które występują przy niedokrwistości, są charakterystyczne również i dla innych schorzeń, ciężko bez badań stwierdzić, że chodzi właśnie o anemię. Istnieją jednak pewne dolegliwości, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Najczęściej są to: uczucie przewlekłego zmęczenia, senność, kruchość i łamliwość paznokci, wypadanie włosów, zawroty i bóle głowy, nadmiernie sucha skóra, skłonność do siniaków i wybroczyn, brak łaknienia, a czasami nudności. Z uwagi na to, że każda z powyższych dolegliwości może występować przy innych chorobach, nie możemy być pewni, że to anemia, dopóki nie wykonamy badań.

Leczenie niedokrwistości

Najczęściej występująca postać anemii z niedoboru żelaza wymaga stosowania leków i suplementów, uzupełniających codzienną dietę. Anemia wywołana obfitymi krwawieniami miesiączkowymi lub mięśniakami macicy powinna być kontrolowana przez lekarza ginekologa, który zaleci odpowiednie preparaty. Niektóre rodzaje anemii niedoborowej można wyleczyć pod kierunkiem lekarza, przy wspomaganiu suplementami i odpowiednią dietą, bogatą w składniki, których nam brakuje.

Niestety – nie wszystkie rodzaje anemii można wyleczyć. W przypadku niektórych może być wymagana antybiotykoterapia. Czasem w cięższych przypadkach choroby wymagane może być przetaczanie krwi lub nawet przeszczep szpiku. Nieleczona anemia może prowadzić do problemów z układem krążenia, niewydolności serca, niedotlenienia mózgu, co skutkuje problemami z pamięcią i koncentracją, a przy bardzo dużym spadku hemoglobiny nawet do śmierci.

Czy odpowiednia dieta może pomóc?

Jeżeli chorujemy na anemię wynikającą z niedoborów, niektóre produkty spożywcze powinny gościć w naszej diecie bardzo często. Bogate w żelazo są np.: wątróbka, czerwone i zielone warzywa, jajka (szczególnie żółtko), natka pietruszki, fasola, groch, kapusta. Owoce bogate w żelazo: morele, śliwki, jabłka, jagody, czarne porzeczki, poziomki. Dużą zawartość żelaza ma również kakao. Nie zapominajmy o rybach, szczególnie makrelach, sardynkach i śledziach.

EJ Tur

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.