Naturalne efekty usuwania blizn, czyli jak działają komórki macierzyste

Blizny na naszym ciele potrafią uprzykrzyć życie, szczególnie jeśli są one związane z przykrymi wydarzeniami, o których stale przypominają. Dlatego bardzo często pragniemy pozbyć się ich jak najszybciej. Na te pragnienia odpowiada rozwój medycyny estetycznej, oferujący coraz to nowe zabiegi. Jednym z wartych uwagi z pewnością jest usuwanie blizn z udziałem komórek macierzystych. Dowiedz się, na czym polega taki zabieg i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Usuwanie blizn dzięki komórkom macierzystym – na czym polega ten zabieg?

Zabieg usuwania blizn za sprawą komórek macierzystych składa się z trzech podstawowych etapów:

  • pobrania preparatu (np. krwi lub tłuszczu) od pacjenta;
  • odpowiednim przygotowaniu preparatu;
  • podaniu odwirowanego osocza lub upłynnionej, zemulsyfikowanej i przefiltrowanej tkanki tłuszczowej w miejsce występowania blizn.

Taki zabieg wykonuje się zarówno jako procedurę towarzyszącą, wspomagającą efekty na przykład laseroterapii czy wstrzyknięcia wypełniaczy, jak i w charakterze samodzielnego zabiegu – tłumaczą eksperci Bieńkowscy Clinic, których poprosiliśmy o opinię na temat tych procedur. Preparat bogaty w komórki macierzyste podawany jest w miejsce zabiegowe za pomocą iniekcji igłą lub wyjątkowo cienkiej kaniuli (w przypadku tkanki tłuszczowej).

Warto przy tym wyjaśnić, czym są komórki macierzyste i w jaki sposób wpływają na tkanki. Niekiedy mówi się o nich jako o nadziei medycyny estetycznej. To komórki należące do grupy komórek pierwotnych. Mają one zdolność do przekształcania się w komórki wyspecjalizowane, tzw. potomne. Zależnie od typu komórek macierzystych, mogą one przemienić się w teoretycznie dowolną komórkę, komórki określonych typów bądź wyłącznie jeden typ. Ich możliwości są ogromne, a leczenie nimi takich przypadków, jak blizny, wyjątkowo skuteczne, zapewniające trwałe i naturalne efekty.

Usuwanie blizn – których pozbędziemy się dzięki komórkom macierzystym?

Obecnie osocze bogatopłytkowe lub odpowiednio spreparowana tkanka tłuszczowa służą przede wszystkim do wygładzania zmian atroficznych, na przykład usuwania blizn potrądzikowych, a także pozwalają pozbyć się rozstępów. Stosowane są one jednak również w przypadku śladów po różnego typu urazach, a także służą usuwaniu blizn pooperacyjnych. Niekiedy możliwe jest też zastosowanie zabiegu w zwalczaniu blizn przerostowych czy keloidów, najczęściej jako procedury towarzyszącej, wcześniej jednak specjalista musi ocenić, czy taka kuracja rzeczywiście jest w stanie pomóc przy tym problemie. Należy bowiem pamiętać, że komórki macierzyste pobudzają przede wszystkim regenerację tkanki, stymulując fibroblasty do produkcji białek – kolagenu i elastyny. Może się więc okazać, że taka terapia nie tylko nie pomoże, lecz nawet pogorszy sytuację. Należy zachować tu dużą ostrożność.

Efekty usuwania blizn komórkami macierzystymi

Usuwanie blizn opisywaną metodą opiera się przede wszystkim na zjawisku biorewitalizacji, dlatego jego rezultaty się niezwykle trwałe i naturalne. Zwykle nie trzeba też długo czekać na pierwsze rezultaty, najczęściej pewną zmianę widać już bowiem po około 1-2 tygodniach – mówią nam eksperci kliniki Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy. Jeżeli zabiegi stosowane są samodzielnie, zwykle zaleca się ich trzy- lub czterokrotne powtórzenie co około 3-4 tygodnie, chociaż lekarz może zalecić inaczej. Jeśli jednak mają one być wykonywane jako uzupełnienie innych typów terapii, decyzja o ilości i częstotliwości podawania preparatów powinna być ustalona indywidualnie przez specjalistę. Warto przy tym pamiętać, że nierzadko lekarz może zalecić również zabiegi przypominające – odświeżające uzyskany wcześniej efekt.

Przeciwwskazania do zabiegu usuwania blizn za pomocą komórek macierzystych

Usuwanie blizn komórkami macierzystymi to bezpieczna metoda wykorzystująca naturalny wypełniacz, co zmniejsza ryzyko powikłań. Istnieje jednak lista przeciwwskazań do jego wykonania, której należy przestrzegać. Znajdują się na niej:

  • okres ciąży i karmienia piersią;
  • aktywne nowotwory;
  • immunosupresja;
  • ciężkie schorzenia płuc, wątroby i nerek (przede wszystkim w stadium niewydolności);
  • zmiany chorobowe skóry w miejscu zabiegu (np. aktywne infekcje);
  • niewyrównana cukrzyca.

Trzeba jednak pamiętać, że o ostatecznym zakwalifikowaniu do zabiegu zawsze decyduje lekarz.

Szukasz skutecznego, a przy tym bezpiecznego sposobu usuwania rozstępów, blizn atroficznych i podobnych im zmian? Koniecznie umów się na konsultację i na powrót ciesz się gładką skórą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.