Endometrioza – choroba kobiet, o której się nie mówi

Endometrioza jest chorobą, na którą cierpi w Polsce aż co szósta kobieta. Zazwyczaj jest tematem tabu, poruszanym bardzo rzadko. Dlaczego nie mówi się głośno o tym przewlekłym, bardzo istotnym schorzeniu, które powoduje złe samopoczucie u wielu kobiet?

Endometrioza – Choroba XXI wieku

Schorzenie to zazwyczaj dotyka nastolatki oraz miesiączkujące kobiety. Polega ono na przeroście błony śluzowej macicy. Niestety objawia się bardzo silnymi bólami podczas miesiączki, w trakcie stosunku seksualnego czy też podczas oddawania moczu. Czasami daje o sobie znać bólami brzucha lub dolnej części pleców. U wielu kobiet objawy bywają różne.

Rozpoznanie

Endometrioza to choroba, którą ciężko rozpoznać na pierwszy rzut oka. Bardzo często mylona jest z bólami menstruacyjnymi. Jest chorobą, którą trudno wykryć. Często nie pozwalają na to wszelkie badania ginekologiczne oraz USG. Aby właściwie rozpoznać to uciążliwe schorzenie trzeba poddać się laparatoskopii. Potwierdza ona diagnozę, usuwa niewidoczne torbiele oraz ogniska.

Jak leczyć endometriozę?

Chorobę tą można leczyć farmakologicznie lub operacyjnie. Wszystko zależy od stadium zaawansowania schorzenia. Leczenie farmakologiczne polega na tym, że kobieta przyjmuje specjalnie dobrane lekarstwa przez określony czas. Leczenie operacyjne odbywa się
w przypadku niepłodności w przebiegu endometriozy. Ma na celu usunięcie wszelkich ognisk, zrostów oraz torbieli.

Endometrioza a bezpłodność

Warto zaznaczyć, iż schorzenie to jest stanem zapalnym, obecnym w organizmie kobiety. Wpływa zatem na jakość komórek jajowych, płyn pęcherzykowy i płyn otrzewnowy. Ma także wpływ na plemniki, jakość zarodków i powodzenie ich implantacji. Zmniejsza zdolność zapłodnienia.

Temat tabu

Chociaż choroba ta dotyka obecnie aż co szóstą kobietę w Polsce, nadal jest tematem tabu. Wiele kobiet nie przyznaje się, że cierpi na dane schorzenie. Niektóre nieświadome również tego, że spotkało je schorzenie żyje w przeświadczeniu bolesnych miesiączek. Dlatego tak ważna jest świadomość kobiet a także mężczyzn, jak poważne jest dane schorzenie oraz to,
iż należy je leczyć. Nieleczona endometrioza może prowadzić do problemów z zajściem
w ciążę.

Czy endometriozę można wyleczyć?

Leczenie schorzenia ma na celu opanowanie oraz eliminację jego objawów. Warto zaznaczyć, iż skuteczność leczenia zależy od właściwego doboru terapii do oczekiwań kobiety. Każdy leczony przypadek jest inny. Przeprowadzenie operacji zwiększa szansę na zajście w ciążę. Dzieje się tak dzięki uwolnieniu zrostów, przywróceniu narządowi rodnemu prawidłowej anatomii oraz trwałemu usunięciu ognisk choroby. Farmakoterapia natomiast jest sposobem na poprawę jakości życia poprzez uwolnienie od dolegliwości bólowych. Wymienione metody leczenia wzajemnie się uzupełniają.

Dieta a endometrioza

Podczas leczenia objawów endometriozy ważna jest również właściwie dobrana dieta. Może ona wpłynąć na zmniejszenie stanów zapalnych, zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawić gospodarkę hormonalną, funkcjonowanie układu odpornościowego a także wpłynąć na zmianę stanu odżywienia organizmu.

Pomoc fizjoterapeutyczna

Zadaniem fizjoterapeuty podczas leczenia schorzenia, jest odnalezienie jak największej ilości miejsc tak, aby umożliwić drenaż płynów z obszarów miednicy. Podczas zabiegów zazwyczaj wykorzystywane są różne techniki pracy manualnej kręgosłupa oraz miednicy. Wiele kobiet zauważa pozytywne aspekty podczas zabiegów opierające się na balansowaniu napięć między przeponami ciała. Ciśnienie w jamie brzusznej wpływa na ciśnienie w innych partiach ciała. To w jaki sposób siedzimy ma wpływ na to jak oddychamy a w konsekwencji jak się czujemy. Bardzo ważna u kobiet, które borykają sie z problemem endometriozy jest umiarkowana aktywność fizyczna. Ułatwia ona eliminowanie toksyn z organizmu, usprawnia pracę narządów, redukuje napięcie i stres. Dlatego też zaleca się długie, systematyczne spacery, jogę, odpowiednio dobrane treningi funkcjonalne czy też ćwiczenia relaksacyjne.

Karolina Solińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.