Polskie sady i przydomowe ogrody bardzo często posiadają wiele odmian różnorodnych drzew owocowych. Grusze, jabłonie, śliwy, czereśnie, wiśnie czy brzoskwinie i morele. Coraz częściej spotyka się możliwość zakupu mało popularnych drzew owocowych, do których zaliczyć można drzewo morwowe. To długowieczne drzewo, które ma bardzo zdrowe i smaczne owoce. Dziś jest coraz chętniej uprawianą oraz cenioną rośliną i zyskuje ogromną popularność. Sprawdź, jakie są gatunki i odmiany morwy, które można posadzić w swoim sadzie lub ogrodzie, a także jakie są zasady jej pielęgnacji i uprawy.

Morwa

Morwa to niewielkie drzewo liściaste, które pochodzi z rodziny morwowatych. Pochodzi z Azji, a dokładnie z Chin, gdzie uprawiana jest od wielu lat. W ciągu wielu lat jej uprawę rozpoczęto także w Afryce, Ameryce Południowej i Północnej, a także na wyspach Oceanu Spokojnego. W Europie jest uprawiana od XI wieku. Drzewo to osiąga do 15 metrów wysokości. Wyróżnia się około 12 gatunków tej rośliny, jednak w Polsce uprawiana jest tylko morwa biała i morwa czarna.

Morwa czarna a morwa biała

Wśród gatunków morwy wyróżniamy odmianę białą, która jest popularnym drzewem ogrodowym. Jest mało wymagająca i spełnia także rolę dekoracyjną. Rośnie nawet na piaszczystej glebie, w miejscach suchych i nasłonecznionych. Jest mrozoodporna w przeciwieństwie do niektórych odmian morwy czarnej, dlatego często jest wykorzystywana jako roślina ozdobna. Jej drzewo posiada liczne owoce, które przybierają barwy od białej, przez różowe, po fioletowe. Owoce te szybko dojrzewają i opadają, a dzieje się to w lipcu. Jednak występują odmiany, które owocują przez cały okres lata. Nie są one jednak tak wyraziste i smaczne, jak morwy czarnej. Odmiana czarna rodzi owoce kremowe, które stają się różowe i czarne. Wyglądem przypominają jeżyny. Ze względu na swoją ciepłolubność ten gatunek jest w stanie przetrwać w cieplejszych rejonach naszego kraju.

Drzewo morwowe – uprawa i pielęgnacja

Drzewo morwowe zarówno czarne, jak i białe osiąga podobną wysokość od 12 do 15 metrów, dlatego potrzebuje sporo miejsca. Jednak chcąc uprawiać ją na małej przestrzeni, można wykonywać zabieg cięcia, który w żaden sposób nie jest szkodliwy dla tych roślin. Idealnie nadają się do tworzenia żywopłotów, ze względu na korzeniowe odrosty zagęszczające, a także jako miniaturowe drzewko Bonsai, ze względu na możliwość jego dowolnego formowania. Oczywiście traktując morwę jako roślinę żywopłotową, należy pamiętać, że będzie ona spełniać funkcję ozdobną i nie urodzi owoców. Ze względu na wydzielanie dużej ilości soków wiosną i latem, które osłabiają roślinę, warto wykonywać cięcie pod koniec lata lub na samym początku wiosny, aby rany mogły się zabliźnić przed rozpoczęciem zimy.

Należy zapewnić im również odpowiednie warunki, choć morwa biała jest mrozoodporna, lubi ciepło. Warto, aby sadzonki morwy były w miejscu jasnym i ciepłym, a także osłoniętym od nadmiaru wiatru. Brak wody nie jest zbyt dotkliwy dla drzewa morwowego, jednak warto je podlewać tak jak każde inne drzewko. Są także odporne na szkodniki czy choroby, dlatego nie są kłopotliwe w uprawie.

Co można zrobić z owoców morwy?

Drzewo morwy wytwarza owoce, które jak najbardziej można spożywać. Są słodkie i posiadają dużą zawartość fruktozy i sacharozy dlatego idealnie nadają się do przetworów bez dodatku cukru. Owoce morwy wykorzystuje się wyrobu marmolad, dżemów, kompotów, syropów, soków, galaretek, alkoholi oraz ciast. Ze względu na brak cukru idealnie nadają się dla diabetyków. Jednak drzewo morwa daje owoce, które posiadają wartości lecznicze. Mają działanie przeciwkaszlowe i wzmacniające odporność organizmu, a także są źródłem żelaza.

Liście drzewa morwy również posiadają właściwości lecznicze i są głównym surowcem zielarskim w walce z cukrzycą typu 2. Zawierają także duże ilości antyoksydantów, a także wspomagają odchudzanie. Ich systematyczne przyjmowanie stabilizuje poziom cukru, obniża poziom złego cholesterolu, zmniejsza ryzyko miażdżycy, a także pomaga w walce z bakteriami wywołującymi kłopoty żołądkowe.

Sadzonki morwy

Morwa to drzewo łatwe w uprawie, wystarczy odpowiednie stanowisko, a wytworzy wiele odrostów korzeniowych, które bez obaw można przycinać w dowolne kształty lub do żywopłotu. Jednak aby mieć pewność, że roślina się przyjmie, należy wybrać sadzonki morwy ze sprawdzonego źródła tym bardziej, jeśli planujemy uprawiać drzewo w celu zbioru owoców, a nie tylko w formie dekoracji. Podkarpackie sady to sprawdzone miejsce, gdzie znajdują się odpowiednie sadzonki drzew owocowych. Kupując drzewo ze sprawdzonego źródła, masz pewność, że Twoja roślina zaowocuje i dzięki temu będziesz mógł cieszyć się smakiem wspaniałych przetworów lub dobroczynnym dla zdrowia naparem z liści morwy. Dokładamy wszelkich starań, aby drzewa sprzedawane w naszym sklepie mogły sprostać oczekiwaniom naszych klientów. Chętnie pomożemy w wyborze odmiany morwy czy innych drzew, a także wskażemy jak pielęgnować rośliny, aby jak najdłużej cieszyć się ich owocami i naturalnym pięknem.

Źródło: https://ekogrod.pl/czosnek-niedzwiedzi-charakterystyka.html

2 komentarze

  1. Katarzyna Tokarczuk Odpowiedz

    Mam dwie młode morwy ,niestety inne nie wytrzymały w tamtym roku wiosennych przymrozków .Nie wiedziałam ,że wypuszcza odrosty ,bardzo mnie to cieszy.Dziękuję za informację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.