Zdrowie psychiczne w czasach kwarantanny

Czas kwarantanny mającej związek z Koronawirusem, to spore wyzwanie dla zdrowia psychicznego każdego z nas. Znajdujemy się obecnie w wyjątkowej sytuacji występowania realnego zagrożenia dla zdrowia i życia.  Jak psychicznie przetrwać ten czas, w jaki sposób traktować kwarantannę i pomóc osobom bliskim? Odpowiedzi na te pytania udzielimy w poniższym artykule.

Czy epidemia koronawirusa ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne?

Epidemia koronawirusa stanowi dla nas wszystkich zupełnie nowy bodziec stresowy, na temat istnienia którego, z pewnością nigdy się nie zastanawialiśmy, a który teraz jest przyczyną naszym zmartwień, problemów i zaburzeń rytmu codziennego życia.

Każdy człowiek wykazuje różną zdolność adaptacji do nowej rzeczywistości i niestety istnieją osoby mające spore trudności z tym, aby sobie z nią poradzić. Wzbudza to nasze obawy i niepokój, tym bardziej, iż zagrożenie Koronawirusem znajduje się ciągle poza kontrolą, nie istnieje jeszcze szczepionka, ani też skuteczne leczenie przyczynowe. Ponadto system zdrowia jest obecnie przeciążony, co skutkuje dużo trudniejszym dostępem do uzyskiwania pomocy medycznej. Nie jest możliwie także przewidzenie, jak długo będzie trwało jeszcze epidemiologiczne zagrożenie.

Za każdym razem, kiedy poddawani jesteśmy przewlekłemu stresowi psychinczemu, ryzyko pojawienia się albo zaostrzenia symptomów zaburzeń psychicznych, znacząco wzrasta. Pandemia, która jest powodem długotrwałego obciążenia stresem, ma zatem ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i z pewnością będzie jeszcze mieć przez dłuższy czas po tym, kiedy ulegnie już wygaśnięciu.

Czas epidemii może być wyjątkowo trudny dla osób mających zaburzenia lękowe. W jaki sposób poradzić sobie w tej sytuacji i nie poddawać się panice?

Właściwa wiedza jest w stanie pomóc nam w tym, aby poradzić sobie z lękami. Z mediów możemy dowiedzieć się głównie o sytuacjach, które wzbudzają niepokój w całym społeczeństwie, niemniej pomocny może być pewien zakres wiadomości. Tak naprawdę większość z zakażonych osób przechodzi infekcje w łagodny sposób i nie ma żadnych powikłań.

Edukacja w zakresie symptomów infekcji, jak i wytycznych mających związek z kontaktem bezpośrednio z placówkami ochrony zdrowia, pozwala nam na sprawne reagowanie w przypadku, kiedy pojawiłyby się dolegliwości u nas samych albo też osób nam bliskich. Ponadto wiedza w zakresie możliwych dróg zarażenia się wirusem, odpowiedniego zadbania o higienę osobistą, jak i wiadomości na temat zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych pomaga w znacznym zmniejszeniu ryzyka zarażenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości można zwrócić się telefonicznie z pytaniami do służb sanitarnych albo zasięgnąć informacji, kontaktując się z bezpłatną Infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta. W razie jakichkolwiek podejrzeń co do występowania zaburzeń psychicznych, które mają związek z panującą dookoła epidemią, warto będzie zwrócić się o pomoc w wykwalifikowanej poradni psychologicznej.

Miejmy również na uwadze, iż wielu psychiatrów, psychologów, czy psychoterapeutów jest w stanie, również za pośrednictwem telefonu albo też komunikatorów internetowych, udzielić nam wsparcia, które ułatwi wyciszenie się w tak trudnym dla nas wszystkich momencie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.