Żyjemy coraz szybciej. Po intensywnej pracy coraz więcej osób intensywnie wypoczywa. Popularną formą wypoczynku jest trening umożliwiający rozwój sprawności fizycznej. Po godzinach pracy, w weekendy sale ćwiczeń, siłownie, ścieżki biegowe i inne miejsca, gdzie można poprawić motoryczność sportową są pełne ćwiczących ludzi. Zapanowała moda na aktywny tryb życia. Również w sporcie zawodowym coraz częściej przekraczane są, niedawno nieosiągalne, granice wydolności organizmu. Wzrost aktywności fizycznej, uprawianie sporty wiąże się z nowymi wyzwaniami dla organizmu. Doskonalenie sprawności fizycznej wiąże się również z występowaniem urazów sportowych i ich następstw. Kontuzje w trakcie uprawiania sportu mają różne przyczyny takie jak na przykład nieodpowiednio dobrany reżim treningowy czy przypadkowe urazy.
Co to jest rehabilitacja sportowa?
Rehabilitacja sportowa to możliwie szybka, bezpieczna i skuteczna metoda terapii stosowana do leczenia kontuzji sportowych i ich następstw. Pacjentem zajmuje się zespół specjalistów: lekarz ortopeda, diagnosta obrazowy, fizjoterapeuta, biomechanik i trener przygotowania motorycznego. Terapia jest dostosowana do indywidualnego przypadku i potrzeb pacjenta. Podczas rehabilitacji fizjoterapeuci starają się przywrócić sprawność zgodnie z zaleceniami ortopedy prowadzącego. Treningi prowadzone są przez trenerów przygotowania motorycznego.
Postępy rehabilitacji są oceniane obiektywnymi metodami biomechanicznymi. W wyniku takiego podejścia można podjąć trafną decyzję o kontynuacji rehabilitacji lub jej zakończeniu. Takie nowatorskie podejście do procesu rehabilitacji stosowane jest u liderów usług fizjoterapeutycznych jak na przykład w klinice ortopedii i medycyny sportowej Carolina Medical Center w Warszawie.
Cel rehabilitacji sportowej
Specyficzna rehabilitacja sportowa ukierunkowana jest głównie na ludzi wykorzystujących aktywność fizyczną w celach rekreacyjnych i zawodowych sportowców, dla których sport stanowi źródło utrzymania. Celem rehabilitacji jest możliwie szybka i skuteczna likwidacja następstw urazów i kontuzji sportowych, pozwalająca na utrzymanie poziomu wydolności. Bezpieczny powrót do sportu połączony z reedukacją schematów ruchowych powinien łączyć się z przełamaniem obaw związanych z powrotem do pełnej aktywności fizycznej. Rehabilitacją pomaga wzmocnić określone miejsca, więc ma działanie profilaktyczne przed przyszłą kontuzją. W terapii brana jest pod uwagę dyscyplina sportu i odpowiednio ukierunkowany jest sposób usprawnienia pacjenta. Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja w ścisłej współpracy pacjenta z zespołem medycznym daje korzystne efekty i pozwala na szybki i bezpieczny powrót do uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej.
Rehabilitacja sportowa – kto i gdzie?
Rehabilitację sportową najlepiej przeprowadzić w placówkach medycyny sportowej, które mają doświadczenie w leczeniu sportowców zawodowych i dysponują odpowiednio wyszkoloną kadrą medyczną. Wiodące kliniki sportowe dysponują wysokokwalifikowanym personelem i nowoczesnym sprzętem medycznym niezbędnym do przeprowadzenia skutecznej terapii w pełnym zakresie. Do takich placówek należy również szpital ortopedii i medycyny sportowej Carolina Medical Center w Warszawie.
Dodaj komentarz