Domowe sposoby na kurzajki

Kurzajki są łagodnymi zmianami skórnymi, wywołanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Bardzo często są wynikiem zakażenia na basenie. Istnieje wiele metod pozbycia się tego problemu, w pierwszej kolejności warto skorzystać z tych domowych.

Na kurzajki – olejek z oregano

Olejek z oregano odznacza się silnymi właściwościami antywirusowymi i przeciwzapalnymi. Z tego względu jest świetnym środkiem usuwającym kurzajki, warto zastosować go jak najwcześniej, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa na skórze. Znajdujące się w olejku kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty tworzą na naskórku naturalną barierę ochronną, co pozwala na skuteczne i szybkie pozbycie się tych nieestetycznych zmian. Do przygotowania preparatu na kurzajki wystarczy 1 łyżeczka olejku z oregano oraz oliwy z oliwek. Mieszamy te oleje, po czym wcieramy bezpośrednio w kurzajkę. Oleje zostawiamy na skórę, a cały zabieg powtarzamy 3 razy dziennie, aż do skutku.

Sok z łodygi glistnika jaskółczego ziela

Glistnik jaskółcze ziele jest to bylina rosnąca w naszym kraju, znaleźć ją można na łąkach, obrzeżach lasu czy ogrodach. Charakteryzuje się unikalnymi właściwościami, znanymi już w starożytności. Sok uzyskany z niej skutecznie usuwa kurzajki na skórze, wystarczy smarować nim zmianę dwa razy dziennie, dopóki całkowicie nie zniknie albo odpadnie. Sposób działania rośliny polega na blokowaniu podziałów komórek w rejonie zmiany skórnej i ograniczaniu replikacji wirusa HPV. Ten domowy sposób na kurzajki jest uznawany za jeden z najskuteczniejszych. Podczas aplikacji soku z glistnika, należy uważać, aby nie dostał się on do oczu. Warto wiedzieć, że pod wpływem światła przybiera on ciemną barwę, zostawiając plamy na dłoniach.

Czosnek na kurzajki

Czosnek jest bardzo starym i często stosowanym sposobem na kurzajki. Okazuje się więc pomocny, nie tylko przy przeziębieniach. Aby go zaaplikować, wystarczy rozgnieść ząbek czosnku i położyć na zmianę, po czym zakleić ją plastrem. Taki okład trzeba wymieniać co parę godzin i stosować ok. 10 dni, regularne stosowanie takiego opatrunku, sprawi, że zmiana ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Ząbek czosnku można również rozgnieść na gładką masę i posmarować kurzajkę taką pastą, aż do jej wyschnięcia. Na sam koniec przemyć zmianę.

Okłady z cytryny i octu

Następnym domowym sposobem na kurzajki jest okład z cytryny i octu. Cytrynę kroimy na kawałki i zalewamy octem. Po paru godzinach kładziemy na zmianę kawałeczek cytryny, po czym zaklejamy ją plastrem. Tak samo, jak okład z czosnku, powinien być on zmieniany co parę godzin, a same okłady należy stosować przez ok. 10 dni.

Surowy ziemniak i imbir

Ziemniak i imbir to połączenie właściwości antybiotycznych i przeciwwirusowych. Taki preparat skutecznie usunie kurzajki, odżywi i zregeneruje skórę. Warto stosować go regularnie, dopóki zmiana nie zostanie całkowicie wyleczona. Do przygotowania mieszanki potrzebujemy 1 łyżkę startego imbiru i 3 łyżki soku z surowego ziemniaka. Składniki mieszamy razem, powinna nam postać gęsta pasta. Nakładamy ją na zmianę i zostawiamy na parę godzin, powtarzamy zabieg do uzyskania zadowalającego efektu.

Olejek z orzechów nerkowca

Kolejnym domowym sposobem jest zastosowanie na kurzajkę olejku z orzechów nerkowca. Wykazuje się on działaniem drażniącym na zmianę. Środek należy zaaplikować bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce.

Ekstrakt z żywotnika

Dobrym działaniem w walce z kurzajkami, odznacza się również ekstrakt z żywotnika. Pomocny okazuje się również wyciąg czy olejek z tej rośliny. Wystarczy pokryć płynem zmianę, po czym zakleić ją plastrem. Zabieg wykonuje się na noc, przez ok. dwa tygodnie.

Nagietek lekarski

Drogocenne właściwości nagietka znane są medycynie od bardzo dawna. Sok z tych kwiatów skutecznie pozbywa się drażniących narośli na skórze, co pierwsze zauważyli starożytni Rzymianie. Nagietek działa ściągająco, antyseptycznie i przeciwzapalnie, zawiera wiele składników aktywnych. Oprócz tego przyspiesza gojenie się ran i wielu dolegliwości skórnych. Podczas stosowania tej rośliny ważna jest regularność aplikacji. Efekt nie będzie widoczny od razu, warto uzbroić się w cierpliwość i codziennie smarować zmiany maścią z nagietka.

Babka lancetowata

Nieestetyczne kurzajki można usunąć również poprzez stosowanie okładów z liści babki lancetowatej. Przed aplikacją liści, należy je dobrze utłuc albo posiekać, muszą puścić swój drogocenny sok. Należy je nakładać na zmiany skórne kilka razy dziennie, przez co najmniej tydzień.

Na kurzajki dobry też Aloes

Aloes wykazuje się działaniem przeciwzapalnym, z tego względu jest również pomocny w walce z kurzajkami. Żel z jego miąższu czy rozdrobioną łodygę rośliny, nakładamy na kurzajkę. Dobrym rozwiązaniem jest również połączenie aloesu z łyżką miodu, po czym posmarowanie wacika albo gazy. W ten sposób uzyskamy doskonały kompres na kurzajki. Zabieg należy powtarzać ok. 3 razy dziennie.

Witamina C

W usunięciu brzydkich kurzajek pomoże także rozgnieciona tabletka witaminy C, wymieszana z niewielką ilością wody. Witaminę przykładamy na kurzajkę. Jej zadaniem będzie przyspieszenie procesu wysychania zmiany, co sprawi, że szybciej ona odpadnie.

Taśma tekstylna

Niekiedy używany jest również domowy sposób na kurzajki z użyciem taśmy tekstylnej. Taśmę naklejamy na kurzajkę na ok. 10 dni, po tym czasie zmianę usuwamy pumeksem. Taki zabieg należy powtarzać, przez następne 3-6 tygodni.

5 komentarze

  1. Kasia Odpowiedz

    Nie wiedziałam, że tyle domowych specyfików można wykorzystać w walce z kurzajkami, przeważnie mówi się jedynie o zabiegach kosmetycznych.

  2. XMC-Polska Odpowiedz

    Niełatwo znaleźć teksty tak wnikliwe i rzetelne. Dzięki Twojemu artykułowi zyskujemy nie tylko informacje, ale także narzędzia do samodzielnego zgłębiania zagadnień i rozwijania własnej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.