Stylizacja komunijna to falowanie pomiędzy tradycją a współczesną modą i pojawiającymi się trendami. W co ubrać dziecko na uroczystość przyjęcia pierwszej Komunii świętej? Praktyki parafialne są różne. Niektóre z kościołów preferują jednolity strój równy wszystkim – zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. Białe, długie alby są zamówione i zakupione w jednym sklepie, co zdecydowanie rozwiązuje problem stylizacji komunijnej. Większość parafii pozostaje jednak za dowolną formą ubioru. Oznacza to, że rodzic musi zastanowić się i dostosować ubiór do swojego dziecka. Jakie są tendencje i czy warto skłaniać się ku eksperymentom?
JAK UBRAĆ DZIECKO NA PIERWSZĄ KOMUNIĘ? 2 MOŻLIWOŚCI
Jeżeli nie zostały wprowadzone odgórne wymogi, każdy chłopiec i każda dziewczynka w najogólniejszym ujęciu może ubrać się na dwa sposoby:
- Chłopcy – w klasyczną, białą albę lub garnitur i białą koszulę.
- Dziewczynki – tak jak chłopcy w klasyczną, białą albę lub białą sukienkę.
ALBA CZY GARNITUR?
Ciekawym sposobem na komunijne ubranie syna jest połączenie alby i garnituru. Alba przeznaczona jest na czas uroczystości w kościele, garnitur wraz z białą koszulę świetnie sprawdzi się podczas późniejszego, rodzinnego obiadu. W takich sytuacjach praktykuje się zazwyczaj założenie alby na garnitur jako okrycie wierzchnie. Po wyjściu z kościoła wystarczy ściągnąć albę i zaprezentować się już w eleganckim garniturze. Pod albę szyje się tradycyjnie czarne spodnie, ale w zależności od gustu możliwy jest też wybór garnituru granatowego lub jasnego w odcieniach beżu czy kremu. Wszystkie możliwości są dobre. Wspomniane szycie nie jest oczywiście koniecznością. Coraz więcej sieciówek odzieżowych w okresie wiosennym wprowadza specjalną linię prostych garniturów dla dzieci. Istotnymi, modnymi elementami w przypadku stylizacji chłopca są jeszcze:
- Muszka – dodają elegancji oraz klasy
- Buty – niekoniecznie lakierki. Chłopiec może mieć na sobie np. jasne, stylowe obuwie sportowe, tak, żeby czuć się wygodnie w tym niecodziennym dla siebie stroju. Sportowe obuwie zapobiega przesadzie, która może spowodować efekt przebrania, a nie ubrania dziecka na ważną dla niego uroczystość.
JEŚLI SUKIENKA, TO…
Skromna, delikatna, dziewczęca, subtelna… – takie określenia wbrew pozorom nie pomagają w przygotowaniu stylizacji dla córki. Dziewczynki w wieku komunijnym są z natury delikatne i dziewczęce, więc założenie każdej białej sukni tylko to podkreśli. Stylizacja komunijna musi kierować się innymi regułami. Kluczem wyboru najlepszego modelu powinno być przede wszystkim dobre samopoczucie dziecka w wybranej przez siebie sukni. Istnieje jednak kilka obiektywnych wskazówek, które mogą pomóc w ocenie decyzji dziewczynki:
- Rodzaj tkaniny – na rynku mamy w tej chwili duży rozstrzał cenowy. Sukienka komunijna może kosztować kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych – przypomina to wydatek niemal ślubny. Rozbieżność cen wiąże się zazwyczaj z użyciem tkaniny – najdroższe rodzaje sukienek to delikatne sukienki tiulowe. Jeśli decydujemy się na dół z tiulu, dla wyrównania warto postawić na spokojną górę – pozbawioną wzorków i haftów.
- Wzory – jeśli sukienka jest cała pokryta np. w jasne, małe kropki, pozostaje skromna i ładna. W przypadku dużych wzorów lepiej postawić na ograniczenie ich do jakiejś tylko części – dołu, góry lub rękawów. Mocne ornamenty zwracają uwagę, a pokrywając całą elegancką sukienkę tak młodej dziewczynki nie prezentują się korzystnie dla jej minimalistycznej, naturalnej urody.
- Długość rękawa – trudno przewidzieć warunki pogodowe, zwłaszcza jeśli decydujemy się na dużo wcześniejszy zakup. Uniwersalnym rozwiązaniem jest postawienie na rękaw o długości 3/4. Sprzyja to zarówno dobrej, jak i kiepskiej pogodzie w dniu pierwszej Komunii. Nie naraża ani na wychłodzenie ani na przegrzanie.
- Dodatki stylizacyjne – dziewczynka ma możliwość dobrania większej ilości dodatków. Delikatne, białe baleriny zapewnią wygodę, a biała torebka lub wianuszek na głowie z elementami zieleni pięknie ozdobią całość komunijnego wizerunku.
STYLIZACJA KOMUNIJNA A UNIWERSALNOŚĆ
Chociaż dzieci w wieku komunijnym szybko rosną, warto zastanowić się czy wybór garnituru i sukienki może być uniwersalny. Dobranie ubioru tak, by jeszcze przez następny rok mógł zostać wykorzystany na inne okazje i uroczystości, to dobra, roztropna inwestycja finansowa. Rodzice, którzy posiadają kilkoro dzieci tej samej płci wiedzą, że stylizacja komunijna może być dziedziczona. Jeśli będzie uniwersalna, łatwiej przekonać do niej młodsze dzieci.
Autor: Iza Klara
Tylko klasyczna żadna alba.
U nas ksiądz zapowiedział – ALBY dla chłopców i dziewczynek