Weekend z dzieckiem. Które jaskinie w Polsce warto zobaczyć?

Istnieją takie miejsca w Polsce, które zapierają dech w piersiach. Jaskinie to niezwykle imponujące podziemne atrakcje geoturystyczne, których potencjał jest odkrywany ciągle na nowo, ale dla wielu to wciąż nieodkryte miejsca. Nie trzeba być speleologiem, by móc podziwiać to, co dała natura. Wolny weekend to idealna okazja na zwiedzanie jaskini z dzieckiem. Zobacz, które jaskinie w Polsce warto zobaczyć.

Ciekawe jaskinie w Polsce

Jaskinie na terenie Polski rozmieszczone są dość nierównomiernie. Ich skupiska zlokalizowane są w rejonie Dolnego Śląska, Śląsko-Krakowskim oraz na Kielecczyźnie i w Tatrach. Pojedyncze jaskinie znajdują się w centralnej oraz wschodniej Polsce. Udokumentowano istnienie blisko 4 tysięcy jaskiń, ale zaledwie 20 z nich jest udostępnianych turystycznie.

Największe zainteresowanie wzbudzają duże jaskinie krasowe, które wyróżniają się skomplikowanym układem sal i korytarzy oraz imponującymi formami naciekowymi powstałymi z węglanu wapnia mozolnie wypłukiwanego przez kropelki wody, takimi jak wiszące niczym sople stalaktyty, wyrastające z podłoża stalagmity oraz słupowate stalagnaty, czyli kolumny uformowane w połączeniu stalaktytu i stalagmitu. W naszym kraju każdą z tych form można podziwiać w słynnej Jaskini Raj. Niektóre jaskinie oferują darmowe zwiedzanie dla dzieci, w innych przysługują bilety ulgowe. Każda wycieczka do jaskini z dzieckiem to nieduży koszt.

Jaskinie na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej

Tutaj spośród 1800 jaskiń do zwiedzania udostępniono sześć, z czego za najciekawszą uznaje się Wierzchowską. Znajduje się ona w Ojcowskim Parku Narodowym na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, we wsi Wierzchowie. Jej długość to aż 1000 m, a trasa zwiedzania, najdłuższa w Polsce, liczy sobie ok. 700 m. Jej pokonanie zajmuje ok. 50 minut. Jaskinię można zwiedzać od kwietnia do listopada oraz zimą w weekendy. Należy liczyć się z dodatkową opłatą za fotografię i filmowanie. Podziemny labirynt wiedzie przez iście bajkowe w ukształtowaniu sale i korytarze, w tym salę z Kotłami i Hotelik, Salę Balową i Salę Człowieka Pierwotnego. Krasowy okaz, Jaskinia Wierzchowska Górna, to największa jaskinia na terenie Jury Krakowskiej. Opodal tej jaskini znajduje się Jaskinia Ciemna, przyciągająca olbrzymiej kubatury salą o długości 80 m i Jaskinia Łokietka, o której głosi legenda, jakoby król Polski Władysław Łokietek ukrywał się tam przez 6 tygodni.

Jaskinie na terenie Gór Świętokrzyskich

W tym regionie do zwiedzania udostępnionych do zwiedzania zostało pięć jaskiń, z czego trzy z nich mieszczą się na terenie rezerwatu Kadzielnia w Kielcach. Takie skupisko jaskiń sprawia, że cały region to idealny pomysł na weekend z dzieckiem. Zamieszkiwana niegdyś przez Neandertalczyków Jaskinia Raj wyróżnia się bogatą szatą naciekową, została uznana za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Dla ruchu turystycznego udostępniana jest trasa licząca 180 m, którą przybliży przewodnik. Dodatkową atrakcją jest wystawa muzealna, która wprowadza dużych i małych turystów w zagadnienie krasu.

Warte zobaczenia są m.in. krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, który zamieszkiwał jaskinię ok. 50.000 lat temu oraz szczątki prehistorycznych zwierząt, mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego. W muzeum odtworzono obozowisko rodziny neandertalskiej z postaciami naturalnej wielkości. Jaskinię można zwiedzać w okresie od 15 stycznia do 15 listopada z wyjątkiem poniedziałków. Bilety są dostępne w kasie biletowej Jaskini Raj. Wcześniej można dokonać rezerwacji online, dlatego taka wycieczka do jaskini z dzieckiem nie nastręcza problemów. Dzieci do 4 lat wchodzą za darmo.

Jaskinie na Dolnym Śląsku

Ciekawą atrakcją geoturystyczną dla rodzinnych wypraw w poszukiwaniu tajemniczych śladów przeszłości jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, będąca najdłuższą jaskinią całych Sudetów. Odkryta przypadkowo w 1966 roku, do tej pory za sprawą prac eksploracyjnych ujawnia to, co nieznane. W jej wnętrzach skrywa się tzw. Sala Mastodonta, której długość to ok. 120 m, a szerokość i wysokość sięga 30 m. Długość całej jaskini to ponad 3 km. Trasa turystyczna obejmuje środkowy poziom jaskini, liczy 360 m, a na jej pokonanie należy przeznaczyć około 45 minut. W jej wnętrzach ukryte są kości zwierząt plejstoceńskich, m.in. niedźwiedzia jaskiniowego.

Śluza zamykająca wnętrze jaskini chroni panujący tam mikroklimat. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem i warto wcześniej dokonać rezerwacji. Jaskinię Niedźwiedzią można podziwiać przez cały rok, również w tygodniu, z wyjątkiem poniedziałku i czwartku, w godzinach 9:00-16:40. W pawilonie poprzedzającym wejście znajdują się kasy biletowe, kawiarnia i sala projekcyjna, gdzie udostępniany jest film o jaskini.

W dolinie potoku Jaskiniec, u stóp Bzowca w Górach Złotych, w pobliżu wsi Radochów znajduje się Jaskinia Radochowska, przy której działa Winiarnia Radochowska z ciekawą ofertą win z dolnośląskich i światowych winnic. Jaskinia ta została odkryta już w połowie XVIII wieku, ale do tej pory kryje tajemnice. Trasa do zwiedzania liczy 300 m, a łączna długość całej jaskini to ponad 500 m. Część trasy to atrakcyjne szczeliny, przez które trzeba się przeciskać, dzięki czemu można poczuć smak prawdziwej przygody. Jest to miejsce w pełni bezpieczne, do którego wstęp mają dzieci powyżej 3 lat. Jaskinię Radochowską można zwiedzać w sezonie turystycznym, od maja do września w godzinach 10:00-18:00. Wycieczka po jaskini trwa 40 minut.

Jaskinie w polskich Tatrach

Kolejna grupa udostępnionych do zwiedzania jaskiń, które są atrakcyjne, zwłaszcza jeśli w planach czeka wycieczka do jaskini z dzieckiem nieco starszym, znajduje się w Tatrach. Jaskinie Obłazkowa, Mylna i Raptawicka stanowią rozległy, ponad dwukilometrowy system krasowy zwany jaskiniami Pawlikowskiego. Samodzielną wyprawę można odbyć również do jaskini znajdującej się we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jako jedyna posiada przygotowaną trasę ze sztucznym oświetleniem.

Postała wskutek pęknięcia tektonicznego w masywie wapiennym, Jaskinia Mroźna, ma długość 571 m, z czego ok. 480 m można zwiedzić. Zwiedzanie trwa średnio 40 minut i jest możliwe od maja do października w godzinach 9:00-17:00. Za wstęp należy uiścić opłatę poza opłatą na teren TPN. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo. Do jaskini prowadzi tunel sztucznie wydrążony. Nazwa jaskini pochodzi od panującej we wnętrzach niskiej temperatury około 6 ⁰C) oraz białego osadu na ścianach niczym szron. Stopień trudności określa się jako łatwy. Różnica poziomów wynosi 141 m.

Dlaczego warto wybrać się do jaskini z dzieckiem?

Każda wycieczka do jaskini z dzieckiem znajdującej się na terenie Polski to okazja do odkrywania historii oraz ciekawej budowy geologicznej naszego kraju, podziwiania bogatej szaty naciekowej oraz życia ich mieszkańców. Polskie jaskinie są schronieniem dla połowy krajowych gatunków nietoperzy. Poza tym fauna w jaskiniach to także różne owady, głównie skoczogonki oraz drobne wodne lub wilgociolubne skorupiaki. W kałużach i strumieniach przebywa studniczek tatrzański oraz tzw. troglobionty, żyjące tylko w wodach podziemnych.

W pobliżu otworów jaskiniowych spotkać można motyle, muchówki, chruściki, szukające schronienia przed suszą lub zimnem, a także rozsnuwające spektakularne sieci pająki. Warto zapoznawać dziecko z widokami świadczącymi o tym, że natura potrafi być niezwykłą artystką. To świetny pomysł na weekend z dzieckiem. Wcześniej można zapoznać się ze szczegółami zwiedzania danej jaskini na stronie internetowej. Należy pamiętać o odpowiednim stroju. Najlepiej sprawdzi się odzież sportowa i buty z zakrytymi palcami. Jaskinie to miejsca z temperaturą ok. 10 stopni, zatem warto pomyśleć o cieplejszym okryciu, by wycieczka do jaskini z dzieckiem nie zakończyła się przeziębieniem.

Autor: Justyna Leśniewicz


Jak dojechać do Jeleniej Góry – zastanawiasz się jakie autobusy pokonują tę trasę? Sprawdź rozkład jazdy pks w Jeleniej Górze. Nie musisz więc spędzać wielu godzin za kierownicą samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.