Jak poradzić sobie ze zdradą?

Zdrada to ogromny cios wymierzony w samo serce. Zaburza  zarówno stabilność związku jak i relacje między partnerami. Niszczy poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Czy związek, w którym któraś ze stron dopuściła się zdrady ma szansę na przetrwanie?

To czy przetrwa on tę ciężką próbę zależy wyłącznie od więzi łączących partnerów i ich chęci do dalszego wspólnego życia. Często okazuje się, ze wyjście na jaw zdrady jest jedynie kropką nad „i” problemów w związku. Jeśli zdradzona strona uważa, że nie ma czego ratować i nieuczciwość partnera przechyliła czarę goryczy i rozczarowań – warto się rozstać.

Ale należy pamiętać, że pośpiech i działanie pod wpływem impulsu i gniewu nie jest dobrym doradcą. Po kilku dniach, kiedy emocje nieco ostygną, warto dokładnie zastanowić się nad dalszym scenariuszem dla związku. Czasami zdrada nie jest jednoznaczna z rozstaniem.

Wybaczenie, postawienie granic

Jeśli mimo zdrady, kobieta i mężczyzna nadal mają wątpliwości co do rozstania – warto podjąć dialog. W sytuacji, w której zarówno strona zdradzona jak i ta, która dopuściła się niewierności nadal żywią się uczuciem i nie wyobrażają sobie życia w rozłące – mogą dać sobie jeszcze jedną szansę. Jednakże ten krok musi wiązać się z wybaczeniem. Błędem jest trwanie w związku, w którym partner codziennie będzie kojarzył się z negatywnymi emocjami, zawodem i żalem. Jeśli się wybacza należy odciąć przeszłość grubą kreską i zacząć od nowa – zarówno w budowaniu zaufania jak i postawieniu sobie przemyślanych warunków i granic.

Oczywiste jest również bezpowrotne zerwanie romansu. Do tego konieczna jest szczerza rozmowa i skrucha winowajcy. Jeśli jej nie wykazuje i dodatkowo próbuje zrzucić winę na partnera wykazując np. brak jego czułości, bliskości, atrakcyjności itp. – warto dokładnie rozważyć utrzymanie związku. Jeśli nie rozumie swojej winy, w bardzo łatwy sposób może popełnić podobny błąd ponownie. Kiedy napotyka się problemy z porozumieniem, a obie strony pragną do niego dojść – warto poszukać pomocy u niezależnego mediatora.

Mediator to osoba, której praca polega na profesjonalnym i bezstronnym ułatwieniu komunikacji między stronami konfliktu. Prowadzi rozmowę i dba o to, żeby każdy miał okazję się wypowiedzieć oraz został wysłuchany. Oprócz mediacji można podjąć próbę terapii małżeńskiej u psychologa. Być może pozwoli ona na znalezienie źródła zdrady i pomoże odbudować szacunek i wiarę w siebie. Na ratowanie związku najczęściej decydują się małżeństwa i konkubinaty posiadające dzieci, żyjące ze sobą wiele lat, posiadające wiele wspólnych zobowiązań.

Rozstanie – rozwód

Z pewnością rozstanie jest znacznie prostsze, kiedy strona, która dopuściła się zdrady nie wykazuje skruchy i nie chce dłużej trwać w małżeństwie/związku. Wówczas wyjście na jej na jaw przyspiesza tylko to, co i tak prawdopodobnie było nieuniknione. O takie uczucia nie warto walczyć. Rozstanie powinno być też najlepszym wyjściem kiedy zaufanie utracone w wyniku zdrady nie może być odbudowane. Tkwienie w związku przepełnionym wspomnieniami „tego” co się stało, obwinianie, wypominanie, wylewanie goryczy i żalu – nie ma sensu. Warto pozwolić zarówno sobie jak i drugiej stronie na rozpoczęcie życia na nowo – bez złych emocji.

Jeśli konsekwencją zdrady ma być rozwód a para posiada dzieci – dla ich dobra powinno się je dobrze przygotować do rozstania rodzicówJeśli to możliwe to bez obwiniania się przy dziecku i kłótni w jego obecności. Rozwód zawsze powinien być ostatecznością.

Przeczekanie

Stroną, która decyduje się zamknąć na problem zdrady oczy i udawać, że nic się nie stało są najczęściej kobiety. Liczą, że romans nie przetrwa próby czasu. Niestety, takie rozwiązanie nie jest najlepsze. Po pierwsze – może rodzić frustracje, nieopisany żal i przygnębienie. Burzy również poczucie własnej wartości i atrakcyjności. Niekiedy – przygodne romanse faktycznie tracą na mocy, ale czy można mieć pewność, że historia się nie powtórzy? Przeczekanie i tkwienie w takim toksycznym trójkącie nie jest dobrą opcją dla żadnej ze stron.

Czegokolwiek się nie postanowi, najważniejsze jest zawsze szczere opisywanie swoich potrzeb i uczuć. Wyrzucenie emocji również jest potrzebne – ujawniona zdrada zawsze wiąże się z silnymi przeżyciami. Wszędzie tam gdzie występują uczucia są i emocje. Przed podjęciem decyzji warto na spokojnie ułożyć sobie nową rzeczywistość w głowie, następnie poprosić o spokojną i rzeczową rozmowę.

Autor: Katarzyna Walczyk

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.