Okres ciąży wiąże się ze szczególną troską o własne ciało. W końcu w tym wyjątkowym czasie kobiety pielęgnują nie tylko i siebie, ale i rozwijające się dziecko. Wokół ciąży narasta często wiele mitów i zabobonów, co prowadzi do dużej dezorientacji, zwłaszcza wśród młodych mam. Jednym z powtarzanych przekonań jest stwierdzenie, że długa i gorąca kąpiel w ciąży może zaszkodzić płodowi, a nawet doprowadzić do poronienia. Jak jest naprawdę?
GORĄCA KĄPIEL W CIĄŻY – NIEBEZPIECZNA DLA ROZWOJU DZIECKA?
Ciepła kąpiel niezależnie od okoliczności traktowana jest jako chwila przyjemności i okazja do relaksu. Szczególnie, gdy po kąpieli założysz miękki i wygodny szlafrok. Czy można sobie wyobrazić lepsze zwieńczenie ciężkiego dnia? Nic dziwnego, że marzą o niej także przyszłe mamy, zmęczone trudem ciążowych dolegliwości. I zazwyczaj nie ma przeciwwskazań, żeby pozwolić sobie na taką formę relaksu.
Jeżeli spełnione są określone warunki, kąpiel w wannie nie powinna wywołać żadnych negatywnych skutków. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach i przed kąpielą zwrócić uwagę na kilka kwestii.
ZADBAJ O ODPOWIEDNIĄ TEMPERATURĘ WODY PODCZAS KĄPIELI W CIĄŻY
Zgodnie z opiniami ginekologów i położnych kąpiel w wannie nie powinna zaszkodzić dziecku, jednak warto uprzednio zwrócić uwagę na temperaturę wody. Pamiętajmy, że powyżej wartości 37°C wzrasta temperatura ciała kobiety, co może stanowić zagrożenie dla płodu. Na podstawie badań przeprowadzanych na zwierzętach stwierdzono, iż w przypadku gorących kąpieli, zwłaszcza w początkowych fazach ciąży, może dojść do pojawienia się wad wrodzonych u dzieci, w skrajnych przypadkach nawet rozszczepu kręgosłupa lub uszkodzeń mózgu.
Ponadto wysoka temperatura wody wiąże się z ryzykiem wystąpienia omdlenia lub mdłości podczas kąpieli, co jest następstwem obniżenia ciśnienia krwi. Zbyt gorąca woda może powodować także rozpulchnienie pochwy oraz przekrwienie dróg rodnych, a to z kolei może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Zatem jeśli kobieta w ciąży decyduje się na ciepłą kąpiel, powinna zachować ostrożność i upewnić się, czy woda nie jest zbyt gorąca.
JAK OCENIĆ TEMPERATURĘ KĄPIELI?
Jak sprawdzić, czy temperatura wody jest odpowiednia na kąpiel w ciąży? Najlepszym rozwiązaniem byłoby stosowanie termometru i dokonywanie pomiaru temperatury, jednak możemy również ocenić to naturalnym, domowym sposobem, który nie wymaga żadnych urządzeń.
Wystarczy w wannie pełnej wody zanurzyć łokieć. Odczuwalna temperatura powinna być na tyle przyjemna, by zachęcić do kąpieli, a jednocześnie nie powodować zaczerwienienia. Do pomiarów należy stosować właśnie tę część ciała, ponieważ jest dużo bardziej wrażliwa na odczuwanie temperatury niż na przykład stopy lub dłonie. Ten sposób oceny temperatury wody dobrze sprawdza się na dalszym etapie, kiedy przygotowujemy kąpiel dla noworodka.
NIE TYLKO SZKODLIWA KĄPIEL
Warto pamiętać, że źródłem wysokiej, szkodliwej temperatury jest nie tylko zbyt ciepła kąpiel w wannie, lecz także inne formy relaksu, takie jak korzystanie z jacuzzi lub wizyta w saunie. O ile woda w wannie stopniowo będzie się wychładzać, o tyle w jacuzzi oraz małych zamkniętych saunach utrzymywana jest na stałym, wysokim poziomie. Z tego powodu wizyty w tych obiektach, choć mogą być kuszące, nie są wskazane w ciąży, na żadnym etapie jej przebiegu.
Każda inna forma przegrzania organizmu również jest szkodliwa dla płodu, dlatego ciąża to okres kiedy należy wystrzegać się nie tylko gorącej kąpieli, lecz także nadmiernej ekspozycji na słońce, a nawet intensywnych ćwiczeń fizycznych, których następstwem jest podwyższenie ciepłoty ciała.
BAKTERIE W WODZIE – CZY SĄ ZAGROŻENIEM DLA CIĘŻARNEJ?
Wiele można usłyszeć lub przeczytać na temat bakterii, które namnażając się w wodzie, podczas kąpieli poprzez pochwę mogą dostać się do macicy. Jest to często powielany mit i niewiele ma wspólnego z prawdą. Woda z kąpieli w żaden sposób nie może „przetransportować” się do wnętrza organizmu, a tym samym nie jest w stanie zaszkodzić dziecku. Mogą jednak pojawić się infekcje pochwy, dlatego przed właściwą kąpielą dobrze jest wziąć krótki prysznic.
Należy także mieć na uwadze, że część kosmetyków do kąpieli, zwłaszcza silnie aromatyzowanych i zawierających w składzie dużo chemii, może powodować uczulenia lub wywołać świąd pochwy. Przed zażyciem kąpieli z nowym płynem do kąpieli trzeba dokładnie i uważnie przeczytać ulotkę oraz zapoznać się z opisem kosmetyku. Na części z nich może znaleźć się zapis przestrzegający przed stosowaniem w ciąży. To wyraźny sygnał, że ten wybór nie jest wskazany, a kosmetyk z taką adnotacją należy zastąpić innym, najlepiej z jak najbardziej naturalnym składem.
ZDROWY ROZSĄDEK
Kąpiel w ciąży, podobnie jak wszystkie inne działania w tym szczególnym okresie, wymaga zachowania zdrowego rozsądku. Jeżeli ciężarna kobieta ma ochotę na chwilę relaksu i stosuje się do wskazanych zaleceń, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z tej przyjemności w domowym zaciszu.
Z drugiej strony każde działanie należy podejmować zgodnie z tym, co wskazuje aktualny stan zdrowia, a także biorąc pod uwagę własne siły i możliwości. Duży brzuch i ograniczone ruchy w ostatnim stadium ciąży mogą stanowić nie lada wyzwanie w kontekście przygotowania kąpieli, a tym bardziej jeśli mowa o wygodnym umiejscowieniu się w wannie. Do tego śliska podłoga w łazience (również pod prysznicem!) może spowodować nieplanowany upadek. Przed wieczornym prysznicem lub kąpielą warto korzystać z pomocy partnera lub innych osób z rodziny, a także w miarę możliwości korzystać z nich podczas obecności domowników w domu. Przy zachowaniu środków ostrożności można bez obaw rozkoszować się chwilami odprężenia i ze spokojem myśleć o nadchodzących narodzinach dziecka.
Autor: Klaudia Glembin
Moja znajoma poroniła po takiej kąpieli
A ci ma piernik do wiatraka
wszystko można byle z umiarem. Ciepła woda mi przynosiła odprężenie
Słyszałem że można poronić podczas kąpieli w zbyt gorącej wodzie