Rynek akcesoriów dla niemowląt jest ogromny. Firmy prześcigają się w coraz to nowszych (i droższych) nowoczesnych akcesoriach, „bez których nie da się obejść”. Organizowanie, tak zwanej, wyprawki dla dziecka jest z pewnością najtrudniejsze i najkosztowniejsze, kiedy rodzice spodziewają się pierwszego dziecka. Jak osoby o skromniejszym i ograniczonym budżecie mogą kompleksowo przygotować się na pojawienie się dziecka?
(EKO)nomia?
Okazuje się, że budżetowe rozwiązania są obecnie bardzo modne – są „eko”. Tak naprawdę noworodki na samym początku swojego życia potrzebują najbardziej bliskości opiekunów i jedzenia. Oczywiste jest jednak to, że maluch musi być ubrany, wykąpany i przewinięty. Organizując akcesoria potrzebne do pielęgnacji dziecka, mając mniejsze zasoby finansowe nie trzeba czuć się gorzej. Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku to co najlepsze. Jednak określenie „najlepsze” zależy wyłącznie od punktu widzenia. Czasami najtańsza zabawka, zrobiona własnoręcznie pobudzi sensorycznie dziecko wielokrotnie bardziej od najdroższej, wielofunkcyjnej, świecącej zabawki znanej marki. To samo dotyczy większości kosmetyków przeznaczonych dla dzieci a nawet pieluch. Oszczędny rodzic może być zarazem ekologiczny i realnie wpływać na zdrowie swojego dziecka i ochronę środowiska.
Wyprawka dla dziecka – Ubranka
Jeśli nie posiada się w rodzinie osób, które z pewnością chętnie oddadzą używane ubranka po swoich dzieciach, można starać się wynajdywać różnego rodzaju okazje. Na wielu serwisach sprzedażowych, można trafić na „paczki” ubrań za przystępna cenę. Dodatkowym atutem używanych ubranek jest to, że będą bardziej miękkie. Przed zakupem warto dopytać z jakich materiałów są uszyte ubranka, które planuje się kupić. Dla dzieci najlepsza, bo najbardziej miękka i przewiewna jest bawełna. Po przyjęciu ubranek, wystarczy je uprać i wyprasować w wysokiej temperaturze – będą higieniczne. Na sam początek tak naprawdę wystarczy po parę sztuk ubranek każdego rodzaju. Warto również kompletować je od rozmiaru 62 (nie dotyczy wcześniaków). Noworodek szybko rośnie i nie warto kupować obszernej garderoby w rozmiarach 56-58.
Pieluchy, chusteczki, kosmetyki
Na szczęście dostęp do pieluch jednorazowych jest bardzo łatwy a ich zakres cenowy bardzo szeroki. Można jednak zaoszczędzić i to całkiem sporo w tej kategorii. Jednak wiąże się to z jednorazowym, nieco większym, wydatkiem, który dość szybko się zwróci. Osoby, które z różnych względów nie chcą korzystać z pieluch jednorazowych (podejście ekologiczne) lub nie mogą (powody ekonomiczne), mogą postawić na pieluchy wielorazowe. Wiele osób wychwala ich zalety. Pieluchy wielorazowe, dzięki temu, że są wykonane z naturalnych materiałów, bardzo rzadko prowadzą do podrażnień i odparzeń.
Na początek, dziecku potrzeba zazwyczaj około 15-20 specjalnych wkładów tetrowych i koło 4 otulaczy, czyli kolorowych „majteczek” z regulowanym zapięciem. Koszt takiego zestawu to jednorazowy wydatek rzędu 400 – 800 złotych, jednak zwraca się on bardzo szybko (do około pół roku). To co ważne, taki zestaw może posłużyć dla kolejnego dziecka. Na samym początku – do szpitala – warto jednak zabrać ze sobą małe opakowanie jednorazowych pieluch. Smółka, którą dziecko wydala z siebie zaraz po porodzie może być wyjątkowo trudna do usunięcia i trwale zabrudzić wielorazową pieluszkę.
Korzystanie z nawilżanych chusteczek nie jest koniecznością. Wielu lekarzy apeluje również, żeby w domu, po toalecie i przewijaniu dziecka, zastąpić je zwykłą wodą i wacikiem. Wynika to z faktu, niezbyt dobrego składu chemicznego większości dostępnych na rynku chusteczek nawilżanych. Te, które mają dobry i krótki skład zazwyczaj kosztują krocie i składają się w większości właśnie z wody. Przy większych zabrudzeniach, wygodnie jest umyć pupkę dziecka pod bieżącą wodą.
Emolienty dla dzieci tak chętnie polecane w reklamach i zazwyczaj dość drogie, nie są niezbędne jeśli dziecko nie ma problemów ze skórą. Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, posiadająca naturalną barierę ochronną. Do łagodzącej kąpieli można dolać trochę mleka mamy (sic!) lub skorzystać z mydła z oliwy z oliwek – marsylskiego.
Miejsce do spania i akcesoria
Ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem jest spanie razem z dzieckiem. W większości przypadków, w szczególności kiedy mama karmi piersią – spanie z noworodkiem jest bardzo częstym zjawiskiem. Jeśli rodzice dziecka dbają o higienę osobistą, są wolni od nałogów (nie palą , nie piją, nie spożywają narkotyków i silnych leków), nie ma żadnych przeciwwskazań do spania razem. Udowodniono również, że takie rozwiązanie, przy spełnieniu wyżej opisanych warunków, zmniejsza ryzyko SIDS (śmierci łóżeczkowej). Jeżeli jednak rodzice chcą aby dziecko spało osobno, można kupić używane łóżeczko i jedynie zainwestować w nowy materac.
Akcesoria dodatkowe, bez których dziecko może żyć to również smoczek. Podawanie smoczka może, ale nie musi zaburzyć i osłabić laktację. Dziecko, które zarówno uspokaja się przy piersi mamy, jak i czerpie z niej pożywienie – tak naprawdę go nie potrzebuje. Dla mam karmiących dzieci mlekiem modyfikowanym, może okazać się jednak wybawieniem z uwagi na silny odruch ssania u dziecka, którego oprócz ssania smoczka, nie będzie miało okazji zaspokoić w inny sposób.
Wózek czy chusta
W zależności od wyboru „metody transportu” dziecka, rodzice o ograniczonym budżecie znów mogą zwrócić swoją uwagę na rynek wtórny. Dobrej jakości, używany wózek można odkupić za naprawdę okazyjną cenę i spokojnie można poczekać z jego zakupem np. do otrzymania zapomogi z tytułu urodzenia dziecka „becikowego”.
Jeśli rodzice rozważają noszenie dziecka w chuście – będą musieli liczyć się z kosztami zakupu chusty i jeśli sobie nie poradzą z samodzielnym opanowaniem wiązania (filmiki instruktażowe na youtube), będą musieli doliczyć także koszt spotkania z doradcą chustonoszenia. Koszt używanej, najprostszej chusty, waha się od około 120 złotych do nawet kilkuset złotych, spotkanie z doradcą od 100 do około 250 złotych.
Wyżej wymienione rzeczy to tylko podstawy wyprawki dla dziecka, na których w łatwy i pożyteczny sposób można zaoszczędzić niemałą sumę. To na czym absolutnie nie powinno się oszczędzać to fotelik samochodowy, mleko modyfikowane i suplementy diety (np. witamina D). Wraz z dojrzewaniem dziecka zmieniają się również jego potrzeby – jednak zorganizowany i świadomy rodzic w łatwy sposób może je zaspokoić nie wydając przy tym fortuny.
Dodaj komentarz