Jak zmienić na lepsze wystrój kuchni?

Zwykle spędzamy w kuchni sporo czasu – szczególnie jeśli jest ona połączona  z jadalnią. Bez względu na to, czy większość posiłków spożywamy wspólnie, czy spędzamy tu czas w pojedynkę, dobrze, aby było to miejsce, w którym aż miło pobyć. Dlatego warto zadbać o to, by ogólny charakter kuchni był dla nas wizualnie atrakcyjny, a być może odzwierciedlał niektóre nasze zainteresowania.

Praktyczne i estetyczne ozdoby kuchenne

Ozdoby kuchenne wstępnie możemy podzielić na takie, które pełnią funkcję tylko dekoracyjną – jak naklejki, plakaty, fototapety – oraz praktyczne (doniczki, ozdobne słoiczki na przyprawy). Oto kilka praktycznych elementów uzupełniających wystrój kuchni.

wisząca donica na zioła – bardzo praktyczny gadżet. W wielu kuchniach możemy znaleźć zioła w doniczkach. Wisząca donica wykonana jest z elastycznego silikonu, na dnie znajduje się system nawadniający. Minimalistyczna w kształcie, podwieszana przy pomocy sznurka jutowego, będzie doskonale pasowała do bardziej nowoczesnych wnętrz kuchennych. Do jej zamontowania wystarczy wiertarka i haczyk. Pachnące zioła stworzą przytulny klimat, a praktyczną stroną ozdoby jest to, że potrzebne zioła masz na wyciągnięcie ręki.

pojemniki na przyprawy – w kuchni i jadalni nie może zabraknąć solniczki, pieprzniczki, puszek na kawę, herbatę, pojemników na owoce, wyciskarek do owoców. O ile w przypadku puszek na kawę i herbatę wzorów, kolorów i kształtów wszędzie jest pod dostatkiem i właściwie każdy ma te przedmioty w kuchni, o tyle w przypadku innych praktycznych, potrzebnych rzeczy nie mamy już tyle polotu. Solniczka i pieprzniczka nie muszą mieć klasycznych kształtów – mogą być w kształcie zwierząt, ptaków, owoców. Firmy produkujące praktyczne gadżety do kuchni prześcigają się w pomysłach na najprostsze rzeczy, więc w tej chwili możemy znaleźć niemal wszystko w sklepach stacjonarnych i online. Wyciskarki i pojemniki na owoce w różnych, czasem zwariowanych kształtach? Czemu nie! Plastikowe, szklane, wiklinowe, silikonowe – wszystko zależy od twojej pomysłowości i oczywiście charakteru kuchni. Gdy położony jest akcent na jeden konkretny kolor, możemy na przykład zaopatrzyć się w słoiczki na przyprawy z pokrywkami o tej barwie lub kontrastującej

ozdobne tabliczki – z cytatami, rysunkami, drewniane, kolorowe. Potrafią w ciekawy sposób nadać charakter kuchni, szczególnie jeżeli chcemy urządzić (lub już urządziliśmy) kuchnię w stylu retro. Wtedy warto też postawić na inne gadżety stylizowane na stare, np. rękawicę kuchenną, czajnik, deskę do krojenia.

dekoracje w stylu decoupage – kilka lat temu ozdabianie techniką decoupage święciło prawdziwe triumfy. Meble i przedmioty „postarzone” w ten sposób wyglądają naprawdę stylowo. Oczywiście wymaga to odrobiny zdolności manualnych i zaopatrzenia się w odpowiednie akcesoria (bez trudu można znaleźć wszystkie potrzebne rzeczy w internecie). Wymaga to trochę zachodu, ale wysiłek jest wart efektu. Ozdobiony w ten sposób stołeczek, mała szafka, taca, butelka lub ramka na zdjęcia, wyglądają naprawdę niepowtarzalnie. Rozwiązanie idealne do kuchni w rustykalnym stylu.

Nie zapominamy o ścianach i oknach!

Zwykle na kuchennych ścianach dominują motywy kuchenne. Nic dziwnego, warto podkreślić charakter tego wyjątkowego miejsca odpowiednią tapetą lub fototapetą. Czasami warto jednak puścić wodze fantazji i zdecydować się na coś mniej oczywistego.

Na przykład w kuchni w stylu prowansalskim postawić na fototapetę z polami kwitnącej lawendy. Do tego kilka doniczek na zioła z takim motywem na parapecie i kuchnia zyska na charakterze.

Okno w kuchni również może dać nam pole do popisu. W sklepach znajdziemy wiele gotowych pomysłów w postaci firanek i zasłon z motywem owoców, warzyw, naczyń kuchennych.  Jeżeli nie lubisz zasłon i firanek, postaw na rolety – istnieje ogromny wybór drewnianych, bambusowych, rzymskich. Duży wybór kolorów i wzorów sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Jeżeli nie jest nam obojętne w jakim pomieszczeniu spędzamy czas, dekoracje kuchenne to naprawdę ogromne pole do popisu.

E.J. Tur

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.