Podróż samolotem z dzieckiem to dla wielu rodziców nie lada przeżycie. Wiele osób obawia się lotu z pociechą. Tymczasem eksperci uspokajają, że nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do podróżowania samolotem ze zdrowymi dziećmi, nawet kilkumiesięcznymi. W przypadku niemowląt warto jednak początkowo udawać się w nieco krótsze podróże.
Przygotowanie do podróży samolotem
Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie się do lotu. Warto przy tym pamiętać, że od roku 2012 maluchy podróżujące poza UE muszą posiadać własny paszport. Wcześniej wystarczał odpowiedni wpis w dokumencie podróżnym rodzica. Dlatego dobrze jest odpowiednio wcześniej udać się do Urzędu Wojewódzkiego i złożyć wniosek o paszport dla dziecka.
Gdy dziecko nie ma jeszcze 5 lat można ubiegać się o paszport tymczasowy lub biometryczny. Oba ważne są przez 12 miesięcy. Paszport biometryczny ma tę zaletę, że uwzględnia wymagane w wielu krajach dane biometryczne. Jednak wyrobienie tego dokumentu jest nieco bardziej skomplikowane. Trzeba bowiem do urzędu dostarczyć specjalne zdjęcie biometryczne itd. Dzieci w wieku powyżej 5 lat muszą udać się też osobiście do urzędu, aby pobrano ich odciski palców. W przypadku starszych dzieci paszport biometryczny jest ważny od 5 do 10 lat (w zależności od jego wieku).
Ponadto w niektórych krajach np. USA czy Turcji dziecko musi posiadać aktualną wizę. Jej wyrobienie trwa około 30 dni. Koszt paszportu dla dziecka to kilkadziesiąt złotych. Jednak posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na zniżki.
Podróż z dzieckiem w samolocie
Większość linii lotniczych zapewnia dzieciom miejsca obok rodziców. Wybrane linie posiadają nawet specjalne łóżka dla niemowląt do 12. miesiąca życia, które montowane są na ściankach działowych. To świetne rozwiązanie podczas długich podróży, poza tym zupełnie darmowe. Jednak należy pamiętać o tym, że liczba kołysek jest ograniczona.
Dla dziecka do 2. roku życia nie trzeba rezerwować specjalnego miejsca. Może ono siedzieć podczas lotu na kolanach rodzica przypięte pasem pętelkowym do pasów bezpieczeństwa opiekuna. Alternatywą jest posadzenie malucha na foteliku samochodowym na siedzeniu obok. Jednak za takie miejsce trzeba już zapłacić. Najczęściej jest to koszt 70% normalnego biletu. Linie lotnicze uznają w tym przypadku foteliki samochodowe z certyfikatem FAA czy TUC i znaczkiem For Use in Aircraft.
Co warto wiedzieć o podróży samolotem z dzieckiem?
W przypadku większości linii lotniczych rodzice z małymi dziećmi mogą wejść na pokład jako pierwsi. Dlatego nie muszą stać w kolejce. Co więcej, dzieci do 2. roku życia mają do 20 kg darmowego bagażu podręcznego. To doskonała wiadomość dla rodziców. Bez dodatkowych opłat do samolotu zabrać więc można wózek, foteli samochodowy bądź łóżko turystyczne. W razie potrzeby przedmioty te można oddać do luku bagażowego, oczywiście po wcześniejszym zabezpieczeniu.
Przygotowując się do podróży z dzieckiem warto zadbać o odpowiedni bagaż podręczny. Trzeba mieć zawsze pod ręką zabawki, smoczki, podstawową apteczkę, śliniaki, pieluszki, krem z filtrem, czapkę i ubrania na zmianę. Wówczas żadna sytuacja nie będzie zaskoczeniem. Warto mieć ze sobą również dodatkowe koszule dla rodziców. W końcu dzieci niechcący mogą poplamić swoich opiekunów. Co ciekawe, ograniczenia dotyczące wnoszenia na pokład płynów dotyczą także jedzenia dla dzieci. Butelki nie mogą więc mieć więcej niż 100 ml pojemności.
Dzieci bardzo boleśnie odczuwają zmiany ciśnienia podczas lotu. Pod tym względem są bardziej wrażliwe niż osoby dorosłe. Dlatego dobrze jest im dać gumę do żucia lub różnego rodzaju cukierki. Niektórym maluchom pomagają ponadto krople do nosa. Niemowlętom podaje się wówczas smoczek do ssania bądź butelkę z jedzeniem.
Podróż z dzieckiem samolotem nie musi być trudna
Obecnie linie lotnicze dbają bardzo również o swoich najmłodszych pasażerów. Do ich dyspozycji w czasie lotu są specjalne posiłki. Można je często zamówić już w chwili rezerwacji danego lotu. Co ciekawe, są one serwowane w innych porach niż dania dla dorosłych. Spokojnie zjeść mogą więc zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Jednak maluchowi nie zawsze musi zasmakować jedzenie podane w samolocie. Dlatego zawsze dobrze mieć ze sobą ulubioną przekąskę.
Dzieci muszą ponadto przyjmować zawsze odpowiednią ilość płynów. Warto więc im podawać wodę czy inne napoje. Obsługa lotu nie ma problemu z podgrzaniem herbaty, mleka czy innego napoju w butelce. Często podaje dzieciom picie również w godzinach między wydawaniem posiłków.
Autor: Sylwia Janisz
Dodaj komentarz