Pierwszy dzień w przedszkolu – jak rozstać się z dzieckiem?

Pierwszy dzień w przedszkolu zwykle obfituje w emocje, jednak nieszczególnie przyjemne. To zaś sprawia, że może on negatywnie zapaść w pamięci malucha i działać zniechęcająco. Jeśli jednak odpowiednio przygotujesz dziecko na pierwsze rozstanie w przedszkolu, z pewnością szybciej zaadoptuje się w nowym miejscu. Co więcej, odpowiednie podejście ułatwi dziecku czerpanie radości z pobytu wśród rówieśników. Dzięki temu pierwszy dzień w przedszkolu nie okaże się traumą, a kolejne dni będą o wiele łatwiejsze, zarówno dla dziecka jak i jego rodziców.

Jak rozmawiać z maluchem o przedszkolu?

Zwykle rodzice zastanawiają się nad przedszkolem z dużym wyprzedzeniem czasu. W niektórych przypadkach, zwłaszcza mieszkając w mieście, wymaga to znalezienia odpowiedniej placówki, ale też wolnego miejsca w grupie. Jeśli jednak pierwsze myśli o przedszkolu pojawiają się w głowie rodzica, warto porozmawiać o tym również z podopiecznym.

Dziecko nie ma jeszcze poczucia obowiązku, a więc dobrze jest zacząć zawczasu budować świadomość nadchodzących zmian. Wówczas maluch zdąży oswoić się z myślą o rozstaniu. Zostawianie tego na ostatnią chwilę, w tej sytuacji nie sprawdzi się dobrze. Co więcej, może spowodować ogromną dezaprobatę i niechęć dziecka do odwiedzania przedszkola. Pamiętajmy, że główny powód dla którego ten dzień jest trudny, leży w braku poczucia bezpieczeństwa.

Aby jednak obudzić w dziecku pozytywne emocje i dobre nastawienie, niezbędne będą rozmowy. Warto zacząć od opisu jak w przypadku rodziców wyglądał ich pierwszy dzień w przedszkolu. Nawet jeśli do głowy nie przychodzą żadne szczególne wspomnienia, można po prostu puścić wodze fantazji. W momencie, gdy przedszkole stanie się dla malucha przygodą, wybierze się tam ze znacznie większą ochotą. Bardzo ważne jest opisywanie tylko pozytywnych sytuacji i mówienie w sposób zachęcający. Tutaj najlepszymi argumentami jest duża ilość zabawy i nowi przyjaciele. Dzięki temu dziecko będzie dobrze przygotowane na pierwsze rozstanie w przedszkolu.

Pierwszy dzień w przedszkolu nie musi być traumatyczny, ale rozmowy to za mało

Rozstanie z dzieckiem bywa trudne również dla rodziców. Wynika to z troski i chęci otoczenia malucha jak najlepszą opieką. Zatem aby cała rodzina przygotowała się na nowy etap, który zostanie zapoczątkowany przez pierwszy dzień w przedszkolu, rozmowy to zdecydowanie za mało. Wiele placówek oferuje tzw. dzień próbny, kiedy to rodzice mogą przez kilka godzin spędzić czas z dzieckiem w przedszkolu. Warto skorzystać z takiej możliwości i przekonać się jak wygląda opieka nad maluchami w danej placówce. Oprócz tego, będzie to również doskonały czas poznawczy dla dziecka. W towarzystwie rodziców poczuje się bezpiecznie i będzie mógł w pełni odkryć nowe miejsce oraz panujące w nim zwyczaje. Po takim dniu zarówno rodzice, jak i ich dziecko poczują się pewniej.

Tam, gdzie dzień próbny nie jest normalnie przewidziany przez dyrekcję, warto porozmawiać o tym i poprosić o taką możliwość. W niektórych miejscach rodzice otrzymają zgodę na odwiedzenie przedszkola z maluchem nawet kilka razy. W przypadku najmłodszych warto dawkować ten czas i z dnia na dzień zostawać nieco dłużej. Będzie to wchodzenie niemalże krok po kroku do nowego przedszkolnego świata.

Rozstanie z dzieckiem – jak pozytywnie oddziaływać na wyobraźnię?

Maluchy posiadają niepojętą wyobraźnię i choćby najmniejsze oddziaływanie na nią, przynosi niezwykłe rezultaty. Wiele bajek, nawet produkcji Disney’a, posiada wątki przedszkolne. Niestety niektóre z nich utożsamiają pierwsze rozstanie w przedszkolu z porzuceniem. W związku z tym należy w miarę możliwości uchronić podopiecznego przed negatywnym oddziaływaniem. W zamian warto obejrzeć bajkę lub film animowany, który będzie obrazował niezwykły pierwszy dzień w przedszkolu. Dzięki temu, gdy już nadejdzie ten wielki dzień w życiu małego człowieka, czas rozstania nie będzie tak bolesny.

Wszystkie opisane powyżej metody należy stosować jak najwcześniej. Im dłuższy czas oswajania dziecka z tą myślą, tym lepiej. Dobre nastawienie całej rodziny sprawi, że rozstanie z dzieckiem będzie łatwiejsze dla każdej ze stron.

Autor: Alicja Kozicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.