O kotach mówi się, że są niezależne i tajemnicze. Chodzą własnymi ścieżkami i niczym się nie przejmują. Mają również wiele sekretów, o których się nie mówi. Poniżej znajduje się lista 11 najciekawszych z nich.
Małe kawałki mięsa
Żuchwa kotów nie rusza się na boki, przez co nie są w stanie przeżuć dużych kawałków mięsa. Muszą rozrywać je na mniejsze fragmenty i dopiero w ten sposób się pożywią.
Lewa i prawa łapa
Koty niemal zawsze są leworęczne, a kocice praworęczne. Jest niewiele wyjątków od tej zasady. Dominującą łapę u swojego kota można zaobserwować podczas zabawy – będzie to ta, którą chętniej sięga po zabawki.
Szybki biegacz
Koty domowe potrafią rozpędzić się do 49 km/h. W dodatku robią to praktycznie z miejsca. Zadbane i wysportowane koty nie wydają przy tym dźwięków w postaci tupotu czy pazurów drapiących o podłogę lub chodnik.
Sposób picia
Języki kotów są szorstkie, co pozwala im na skuteczne pobieranie wody z pojemnika podczas picia. Znacznie większą ciekawostką jest sam sposób, w jaki sięgają po płyny. Koty zwijają język i ruszają nim 4 razy na sekundę, dzięki czemu nie rozchlapują cennej wody.
Obojczyki
Koty mają znacznie zredukowany obojczyk, który nie jest połączony z obręczą barkową. Z tego względu nie można podnosić kotów za przednie łapy, ponieważ można wyrządzić im poważną krzywdę. Taka budowa sprawia, że kot zmieści się w każdy otwór, w który da rade włożyć swoją głowę.
Kocimiętka i inne rośliny
Każdy, kto ma kota, doskonale wie, jak te wspaniałe zwierzaki reagują na kocimiętkę i walerianę. Niewiele osób ma jednak świadomość, że podobne efekty wywołuje rumianek, tymianek, wiciokrzew, pietruszka, macierzanka i ogórecznik.
Odprowadzanie ciepła
Większość ssaków (w tym także ludzie) odprowadza ciepło za pomocą potu. Koty nie mają takiej możliwości, ponieważ ich skóra nie ma gruczołów potowych. Z tego powodu koty ochładzają się poprzez mycie i rozprowadzanie śliny po sierści. To właśnie dlatego tak wiele czasu poświęcają swojej pielęgnacji. Szczególnie w gorące dni.
Wzrok
Wzrok kota jest blisko 7 razy lepszy niż wzrok zdrowego człowieka. Jedynym wyjątkiem są tu bliskie odległości, z których kot często nie dostrzeże zabawki czy przysmaku. Na szczęście w tej kwestii skutecznie nadrabia znakomitym węchem i wibrysami (po 12 włosków z obu stron pyszczka).
Specyficzny sposób chodzenia
Kot jest jednym z niewielu zwierząt o nietypowym chodzie. Każdy kot przesuwa najpierw dwie lewe, a później dwie prawe łapy. W ten sposób poruszają się również żyrafy i niektóre konie.
Ciekawostką jest również fakt, że na Dzikim Zachodzie konie poruszające się w ten sposób nadawały się tylko do pracy, a nie do jazdy. Zostawiały zbyt charakterystyczny ślad i rzucały się w oczy, a większość osób wolała tego uniknąć.
Mruczenie kota
Mruczenie kojarzone jest zazwyczaj z zadowolonym kotem, któremu jest dobrze i wręcz rozpływa się z rozkoszy. Mało osób wie, że mruczenie może być spowodowane także złym samopoczuciem, zatruciem kota lub odczuwanym przez niego bólem.
Kiedy kot mruczy, jego organizm wyzwala endorfiny łagodzące cierpienie. Dodatkowo drgania ciała podczas mruczenia przyspieszają gojenie się ran i pozytywnie wpływają na kości.
Koty często wyczuwają, gdy ich właściciele źle się czują. W takich sytuacjach często się przytulają i zaczynają mruczeć, żeby pomóc jak najszybciej wyzdrowieć.
Felinoterapia
Felinoterapia jest gałęzią zooterapii. Polega na kontakcie pacjenta z kotem, a celem takiego spotkania jest poprawa nastroju, a także zdrowia fizycznego lub psychicznego. Nie jest przy tym wymagany kontakt fizyczny, ponieważ w przypadku kotów wystarczy sama ich obserwacja lub przebywanie w ich towarzystwie.
Interesujący jest również fakt, że w przeciwieństwie do psów, koty nie muszą przechodzić specjalistycznych szkoleń. Wystarczy, że są. Koty mają dobroczynny wpływ na ludzi, co jest zapisane zarówno w ich, jak i w naszych genach.
GT
Dodaj komentarz