Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka. Lista rzeczy, o których nie można zapomnieć

Wszystkie przyszłe matki prędzej czy później zastanawiają się, co zabrać ze sobą do szpitala. Zazwyczaj przychodnie i ośrodki okołoporodowe publikują na stronie internetowej listę, według której możesz przygotować pakiet dla siebie i noworodka.

Wyprawka dla noworodka: LISTA

Konieczne jest wcześniejsze przygotowanie się na tak ważne wydarzenie, jak poród. Aby być gotową na podróż do szpitala, musisz przemyśleć wszystkie drobiazgi i wcześniej zdecydować, co ze sobą zabrać. Zebrane rzeczy należy umieścić w widocznym miejscu, aby nie wpaść w panikę kiedy zacznie się poród. Czasami przyszła mama jest wcześniej przyjmowana do szpitala na oddziale patologii kobiet w ciąży (prenatalna). Okres przebywania tam może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Oczywiście musisz zabrać ze sobą dokumenty, ale najważniejsza jest wyprawka dla noworodka. Najważniejsze są:

  • pieluchy i ubranka: czapki, body, spodenki, skarpetki, swetry i podkoszulki (u noworodków wymiana ciepła nie działa tak dobrze jak u dorosłych, więc zarówno lżejsze, jak i cieplejsze rzeczy mogą się przydać);
  • pieluchy: wybierz z kategorii dla noworodków (do 4-5 kg);
  • smoczek dla niemowląt;
  • produkty higieniczne dla dziecka: mokre chusteczki dla noworodków, krem na pieluchy, same pieluchy, mydło dla dzieci;
  • ubranka dla dziecka: na pobyt w szpitalu wystarczą 3 suwaki, 3 podkoszulki, kilka par skarpetek, 2-3 czepki, kilka pieluszek, ubranka do wypisu;
  • butelki do karmienia, jeśli matka nie karmi wystarczająco lub nie karmi piersią z powodów medycznych.

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka

Przygotuj wcześniej ubrania i buty, które twoi bliscy przyniosą ci w dniu wypisu. Dziecko będzie potrzebować body lub kombinezonu w zależności od pory roku. Potrzebujesz też dla niego czapki i skarpet. W szpitalu położniczym musisz otrzymać dokumenty niezbędne do wystawienia aktu urodzenia lub samo zaświadczenie. Jeśli zamierzasz wracać do domu samochodem, z wyprzedzeniem kup fotelik samochodowy odpowiedni dla noworodka.

Włóż do torby szlafrok i kilka koszul nocnych. Będziesz potrzebować kilku zmian bielizny. Weź dwa ręczniki, jeden do twarzy, drugi do ciała, a także mydło, pastę do zębów i szczoteczkę. Lepiej, jeśli zwykłe kosmetyki zabierzesz w małych pojemnikach. Spakuj wygodne miękkie kapcie z antypoślizgową podeszwą. Przydatne są również gumowe, zmywalne kapcie pod prysznic, kilka jednorazowych pieluszek do badań oraz 2-3 pary bawełnianych skarpet. Możesz potrzebować wilgotnych chusteczek. Istnieją nawet specjalne serwetki do higieny intymnej, które można wrzucić do toalety (nie można tego zrobić zwykłymi). Jednak do dezynfekcji rąk i powierzchni lepiej brać nie chusteczki, ale odkażacz lub środek antyseptyczny do skóry.

Czasami w czasie ciąży żylaki rozwijają się lub powiększają. W takim przypadku ginekolog może przepisać ci poród w specjalnych pończochach dla kobiet rodzących. Jest to jednak niewielka niedogodność w porównaniu z tym, jakich trudności pomaga uniknąć w przyszłości. Zabierz ze sobą ładowarkę, smartfon, słuchawki. Przyda się tablet lub książka. W ostatnich dniach przed narodzinami dziecka. Oprócz tego przyda ci się:

  • Mała butelka wody. Poród naturalny może trwać kilka, a nawet kilkanaście godzin. Dlatego zaopatrz się w wodę, ponieważ skurczom zwykle towarzyszy szybki oddech i intensywne pragnienie
  • Dokumenty: paszport, polisa ubezpieczeniowa, akt urodzenia, zwolnienie lekarskie. Zostaniesz o tym poinformowany w szpitalu, jeśli zadzwonisz z wyprzedzeniem, lub możesz sprawdzić listę u swojego ginekologa.
  • Przekąski. Czasami poród kończy się wieczorem i na kolejny posiłek trzeba czekać do rana. Aby uniknąć głodu, przygotuj sobie zapas jedzenia, które nie psuje się zbyt szybko.
  • Jednorazowe majtki dla młodych mam i podpaski poporodowe.
  • Biustonosz dla mam karmiących i wkładki dla niego.
  • Mydło w płynie, które jest bardziej higieniczne niż mydło w kostce.
  • Żel pod prysznic, szampon i balsam do włosów. Optymalnie jest zabrać ze sobą kilka produktów w małym pakiecie podróżnym.
  • Szczotka do włosów.
  • Dezodorant.
  • Kosmetyki do twarzy i ciała. Rozważ stosowanie kremu na rozstępy, aż brzuch po porodzie wróci do normy. Niektóre środki można również stosować na piersi, które zmieniają swój kształt po porodzie.
  • Naczynia (kubek, talerz, łyżka i widelec).
  • Możesz potrzebować czopków doodbytniczych z gliceryną na zaparcia poporodowe. W przypadku wszystkich leków konsultuj się z ginekologiem.
  • Krem na sutki dla karmiącej matki. Doskonałą opcją jest krem wykonany w 100% z rafinowanej lanoliny. Nie musisz go zmywać przed karmieniem dziecka. Poza tym dobrze nawilżają usta. Jeśli nie lubisz jego lepkiej konsystencji, wybierz klasyczną higieniczną pomadkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.