Pierwszy rowerek dla dziewczynki

Wybierając pierwszy „prawdziwy” rowerek dla dziewczynki, warto starannie podejść do tematu. Oczywiście najmniej istotna jest jego kolorystyka – chociaż zapewne zasmuci to miłośniczkę różu i serduszek. Najważniejsza natomiast jest jego odpowiednia wysokość i waga.

Po pierwsze – bezpieczeństwo

To jak szybko dziecko nauczy się z niego korzystać i czy jazda na nim będzie dla niego komfortowa zależy od kilku parametrów. Dopasowanie rowerka dla dziecka jest bardzo ważne również z uwagi na względy bezpieczeństwa. Zaraz po pierwszym rowerku biegowym, lub 3 kołowym, warto przedstawić dziewczynce pierwszy „dorosły” rower. Dobrym wiekiem na przesiadkę na większy rowerek jest około 5 lat. Mniejsze dzieci z sukcesem mogą dalej poruszać się na swojej ulubionej biegówce, lub rowerku trójkołowym. Jest to również uzależnione wielkością i wagą dziecka. Chodzi o to, aby miało siłę wprawiać go pedałami w ruch i podnieść z ziemi w razie upadku.

Nie zapominamy, że odpowiedzialny rodzic, oprócz dokładnego dopasowania roweru, równie starannie dobiera do niego kask dla dziecka. Jazda bez niego może być wyjątkowo niebezpieczna. Kask zakładamy dziecku niezależnie od tego czy jeździ „tylko” po podwórku, czy też po ścieżce rowerowej. Niefortunny upadek bez odpowiedniej ochrony głowy jaką jest kask, może być fatalny w skutkach.

Waga rowerka

Jest to niezmiernie ważny element, który w znacznym stopniu ułatwia naukę jazdy. Im lżejszy rowerek tym lepiej – dziewczynka będzie miała więcej siły aby wprawić go w ruch. Można również zaobserwować pewną zależność. Im lżejszy stop, z którego wykonany jest rowerek tym wyższa jego cena. Rodzice o ograniczonym budżecie mogą wybrać rowerki do wagi wynoszącej 10 kg. Rowery cięższe – mogą sprawić małemu dziecku trudności w użytkowaniu i całkiem zniechęcić do podejmowania prób samodzielnej jazdy. Osoby, dla których budżet przeznaczony na rowerek nie ma większego znaczenia, mogą postawić na ultralekkie rowerki ze stopu lekkiego, których waga waha się w przedziale 6-7 kilogramów. Podczas wybierania pierwszego prawdziwego roweru, dobrze jest zabrać ze sobą dziecko i sprawdzić czy będzie w stanie samodzielnie unieść go z ziemi.

Wielkość – ilość cali, wysokość siodełka

Odpowiednia wielkość roweru, czyli dokładnie ilość cali w kole to prawdopodobnie najtrudniejszy aspekt przed którym przyjdzie Wam stanąć. Najoptymalniejszy – biorąc pod uwagę średni wzrost dziewczynek w wieku około 5 lat będzie 14’’ . Dla mniejszych dziewczynek można dopasować również 12’’ – warto aby dziecko wsiadło na niego – wtedy można wizualnie ocenić czy taka wielkość kół jest proporcjonalna.

Niemniej ważna a nawet ważniejsza niż ilość cali jest wysokość siodełka – odpowiednio dopasowane, powinno pozwolić dziewczynce na swobodne postawienie przedniej części stopy na ziemi. Postawa przy tym musi być stabilna. Jeśli dziecko ledwo sięga palcami ziemi – poruszanie się na takim rowerze będzie dla niego trudnością i może stwarzać zagrożenie. Na szczęście większość siodełek posiada regulowaną wysokość, którą można dopasować do wzrostu dziecka. Jeśli decydujesz się na zakup rowerka z dodatkowymi kołami bocznymi, które z czasem można odczepić – można kupić rowerek nieco większy. Kółka boczne nie wymagają idealnego dopasowania wysokości siodełka. Jeśli dziewczynka ma poruszać się na 4 kółkach dłużej – lepiej kupić większy. Dziecko w tym okresie szybko rośnie i zanim rodzic odczepi mu boczne kółka – rowerek dobrany „na styk” może okazać się za mały.

Rama i hamulec

Rama rowerka dziewczęcego powinna być usytuowana nieco niżej – wtedy dziecko nie będzie miało trudności z usadowieniem się na rowerku i swobodnym przełożeniu nogi przez jego oś. Najlepszym rozwiązaniem w zakresie hamowania, podczas nauki jazdy na rowerze, są hamulce ręczne. Czemu? Hamulce typu torpedo – czyli takie, które działają jeśli dziecko zmieni kierunek pedałowania – pedałuje do tyłu – mogą sprawić trudności podczas nauki samodzielnego kręcenie pedałami. Ucząc dziecko od początku hamowania hamulcami znajdującymi się przy kierownicy – przygotowuje się je na opanowanie „dorosłej” nauki hamowania. Każda kolejna zmiana roweru nie będzie już wymagała dodatkowych lekcji.

Na końcu można dać dziewczynce odrobinę radości i pozwolić na wybór koloru. Ważne jest jednak aby przy wyborze rowerka „pierwsze skrzypce” grały aspekty praktyczne, takie jak bezpieczeństwo, waga i wysokość siodełka. Dopiero później można skupić się na estetyce. Jeżeli „mała królewna” mocno stawia na swoim, a wybrany model rowerka w 100% nie spełnia jej wizualnych oczekiwań, można zaszaleć z kaskiem. Kolorowe naklejki i dowolna kolorystyka okrycia ochronnego głowy, może osłodzić trochę pragmatyzm rodzica w kwestii doboru roweru.

2 komentarze

  1. rowerek Odpowiedz

    Na wiosnę czeka nas wybór. Niestety córka dotąd nie potrafiła ruszyć z miejsca na 3kołówce. Może na zwykłym się uda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.