Kiedy najlepiej uświadomić dziecko, jak pojawiło się na świecie?

Zadawanie pytań to jeden z najistotniejszych etapów rozwoju dziecka. Wiele dziecięcych zagadnień przysparza rodzicom trudności, a nawet zakłopotanie. Jednym z tych niełatwych, a zarazem nieuniknionych pytań jest – Mamo, tato się wzięłam/wziąłem? Zatem, jak mądrze rozmawiać z dzieckiem o sprawach intymnych?

Dzieci nie rodzą się z poczuciem wstydu, lecz uczą się go od dorosłych. Dlatego ważne, by informacje na temat seksu przekazywane były dziecku bez zdenerwowania i w naturalny sposób.

W jakim czasie rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Każdy moment na rozpoczęcie rozmowy jest dobry. Należy unikać zwrotu : „musimy porozmawiać”  to nie wróży nic dobrego, dodatkowo wzbudza w dziecku niepokój. Nie wskazane jest śmianie się oraz bagatelizowanie tematu. Dziecko powinno wiedzieć, że nie jest on ani zabawny, ani banalny.

Najlepszym rozwiązaniem będą bezpośrednie i proste odpowiedzi. Gdy, rodzic nie czuje się na siłach w tłumaczeniu, warto zajrzeć do edukacyjnych źródeł, książek czy filmów.

Odpowiednie informacje w odpowiednim wieku.

Każdy wiek ma swoje prawa. Jak więc odpowiednio dobrać zakres informacji do zdolności rozumienia dziecka?

2-3 lata grunt to wytłumaczenie części ciała. Unikając przy tym nieprecyzyjnych stwierdzeń.

3-4 lata nie ma konieczności wprowadzania zbyt wielu detali. Wystarczy powiedzieć, że dziecko rośnie w brzuchu mamy.

4-5 lat rozbudowanie wiedzy o pochodzeniu dzieci, oraz przebiegu porodu – „gdy dziecko jest już wystarczająco duże, wychodzi z brzucha mamy”.

5-6 lat wytłumaczenie dziecku jak powstało.

„Jesteś tu, z nami, ponieważ mama i tata bardzo się kochają. Mała komórka od taty, która nazywa się plemnik, połączyła się z malutką komórką mamy, zwaną komórką jajową. Tak właśnie powstaje dziecko. Następnie rośnie w brzuchu mamy.”.

7-8 lat warto powiedzieć dziecku coś więcej o fizjologi stosunku płciowego. „ Natura stworzyła kobietę i mężczyznę w ten sposób, aby pasowali do siebie i mogli dać nowe życie.

9-10 lat wprowadzenie do omówienia zmian, jakie zachodzą podczas dojrzewania. Można wspomnieć o miesiączce oraz owłosieniu.

11-12 lat przygotowanie dziecka na to, że płeć przeciwna zacznie się podobać w nowy, nieznany dotąd sposób. Zwrócenie uwagi na temat gwałtu i tematów pokrewnych.

Powyższe rozpiska to tylko przykład. Nie należy trzymać się jej kluczowo, gdyż każde dziecko jest inne, wymaga indywidualnej edukacji i uświadamiania.

W jaki sposób przeprowadzić z dzieckiem rozmowę o seksie?

Przede wszystkim, spokojnie, szczerze, otwarcie, naturalnie, adekwatnie do wieku oraz etapu rozwoju psychoseksualnego dziecka.

Zadaniem rodzica jest ukazanie dziecku, że seksualność jest częścią ludzkiej natury, która nie powinna być powodem do wstydu. W czasie rozmowy, ważne jest rozluźnienie rodzica. Dziecko zauważa, że rodzic jest spięty – otrzyma komunikat, że kwestie o, które pyta, są niestosowne i należy się ich wstydzić. Aby uniknąć ewentualnych potknięć w rozmowie z dzieckiem, warto szczerze odpowiadać na jego pytania. Należy sprawdzić czy odpowiedź  dla dziecka jest satysfakcjonująca. Pomocne w tym będą pytania typu :

,, Co sądzisz o tym, co powiedziałam?”,

„Czy jest jeszcze coś, co chciałbyś/chciałabyś o tym wiedzieć?”.

Dzięki tym zasadom, łatwiej będzie przeprowadzić rozmowę z dzieckiem. Trzeba pamiętać, aby nie ucinać rozmowy ani nie unikać odpowiedzi na tematy związane z seksem. Takie zachowania mogą spowodować, iż dziecko poczuje się odrzucone i skrępowane, wskutek czego więcej nie zwróci się do nas po pomoc. Trzeba pamiętać, że dziecko najwięcej uczy się o relacjach damsko-męskich obserwując rodziców.

Dlaczego warto rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Ugruntowana wiedza o seksualności sprzyja budowaniu pewności siebie, pomaga w tworzeniu relacji z innymi, a w późniejszym wieku również w tworzeniu związków. Ponadto rozmowy na ten temat budują zaufanie dziecka do osoby dorosłej. Szczerość i otwartość w relacji ma wpływ na siłę więzi. Dziecko zadaje nam pytania, ponieważ jesteśmy dla niego autorytetem. Ufa, że pomożemy mu zrozumieć świat. Kolejna kwestia, bardzo istotna która wskazuje, że rozmowy na temat seksu są bardzo ważne, jest bezpieczeństwo dziecka. Chodzi o tzw. zły dotyk. Ważne jest, aby dziecko znało „granice” dotyku że strony innych osób. Należy zdać sobie sprawę, że odpowiednia edukacja, w odpowiednim wieku, w zakresie seksualności własnej i innych ludzi ułatwi dziecku kontakty interpersonalne w przyszłości.

Warto wiedzieć, że rodzice nie są z tym tematem sami. Mogą skorzystać z porady edukatorów seksualnych, którzy podpowiedzą, jak reagować w różnych nietypowych sytuacjach i jakich słów używać, żeby dziecko nie miało poczucia niedosytu i nie musiało poszukiwać informacji w Internecie.

Paulina Brzezik

.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.