Poród w wodzie jest znaną metodą już od lat siedemdziesiątych i każdego roku przybywa jego zwolenników i przeciwników. Niektórzy naukowcy twierdzą, że został mocno przeceniony i zalecają poród w wodzie tylko w jego wstępnej fazie. Kobieta rodzi w wannie, w której temperatura wody powinna być taka jak temperatura ciała, a woda powinna ulegać ciągłej wymianie w czasie porodu, ze względu na wydobywające się z ciała kobiety w czasie porodu wody ustrojowe, śluz i krew.
Bardzo istotna jest także temperatura otoczenia, która powinno mieć około 26 stopni Celsjusza. Kobieta powinna być zanurzona w wodzie na głębokość około pół metra. Przed podjęciem decyzji o porodzie w wodzie powinniśmy znać wszystkie za i przeciw.
Jakie są zalety rodzenia w wodzie?
Podstawową zaleta rodzenia w wodzie jest jej działanie łagodzące bóle skurczowe podczas porodu. Woda działa także rozluźniająco i relaksacyjnie, co zmiesza znacznie stres kobiety, skraca czas porodu, przyczynia się do lepszego rozciągania krocza, dzięki czemu może zmniejszyć się konieczność jego nacinania. Woda zdecydowanie usprawnia przebieg całego porodu, ponieważ rodząca może przyjmować jak najbardziej naturalne pozycje podczas rodzenia, szybciej schodzi główka dziecka, a szyjka macicy się lepiej rozszerza. Kobieta działa bardziej intuicyjnie.
Przyszła mama może pozostać w wodzie przez cały przebieg porodu albo tylko w jego początkowej fazie. Skrócenie czasu porodu dzięki porodzie w wodzie to także mniejsze ryzyka niedotlenienia u dziecka. Noworodek, który przychodzi na świat w wodzie jest dużo spokojniejszy i mniej płacze, ponieważ w znacznym stopniu są złagodzone szokujące dla dziecka bodźce zewnętrzne takie jak hałas, temperatura czy światło. Noworodek przychodzi na świat w warunkach, które są dla niego najbardziej znane, przyjazne i trafia prosto w ręce swojej mamy. Ryzyko zachłyśnięcia się dziecka wodą jest w praktyce nieznaczne, ponieważ zwykle otaczają nas osoby, które wiedzą jak zachować wszelkie środki ostrożności.
Dodatkową zaletą rodzenia w wodzie jest to, że kobieta nie jest na dużej sali porodowej z innymi rodzącymi tylko w oddzielnym pomieszczeniu z opieką lekarza lub położnej. Może też śmiało zaplanować poród rodzinny w towarzystwie partnera, który może ją wspierać w czasie narodzin ich dziecka.
Jakie są wady rodzenia w wodzie?
Poród w wodzie może się odbyć tylko wtedy, gdy nie ma żadnych szczególnych przeciwwskazań medycznych. Kobieta musi być całkiem zdrowa i nie są przewidywane żadne powikłania w czasie trwania porodu. Na poród wodzie nie będzie się mogła zdecydować kobieta z nadciśnieniem i chorobami krążenia, chorobami dermatologicznymi, z różnego rodzaju infekcjami, z zagrożoną ciążą, duża wagą dziecka, z wadami wrodzonymi u dziecka oraz z nieprawidłowym ułożeniem dziecka do porodu. Wybierając poród w wodzie trzeba pamiętać o tym, że nie uśmierzy bólu porodowego całkowicie i mogą być konieczne środki przeciwbólowe. Wiele kobiet czuje się zdenerwowana i zestresowana faktem, że poród w wodzie nie jest całkowicie bezbolesny.
Poród w wodzie może także nieco opóźnić interwencje w przypadku, kiedy pojawią się komplikacje i zaistnieje konieczność szybkiej interwencji przez opiekę medyczną.
Czy warto zdecydować się na poród w wodzie?
Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, a przede wszystkim porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym ciążę. W przypadku braku medycznych przeciwwskazać takie rozwiązanie jest bardzo dobre zarówno dla matki jak dla dziecka, które ma właśnie pojawić się na świecie. Zmniejszenie stresu u matki i dziecka przyczyni się do tego, że ten dzień będzie zapamiętany jako piękne przeżycie.
Jednak, jeżeli są przeciwwskazania do porodu w wodzie albo się zwyczajnie obawiamy tego rodzaju rozwiązania nie powinniśmy wybierać takiej opcji, ponieważ stres może negatywnie wpłynąć na cały przebieg porodu. Najważniejsze jest wybranie specjalistycznego ośrodka, który przeprowadzi poród w bezpieczny sposób, który nie narazi naszego życia i zdrowia na potencjalnie negatywne rezultaty porodu w wodzie.
Autor: Adrianna Romańska
Dodaj komentarz