Samotność w macierzyństwie – częsty problem wielu kobiet

Dla wielu współczesnych kobiet, zmiana stylu i trybu życia związana z narodzeniem się dziecka może być szokująca i bardzo trudna. Nowa rzeczywistość znacznie odbiega wizerunkiem od tej kreowanej w reklamach i koloryzowanej przez koleżanki – matki. Trudności związane z macierzyństwem i samotność, którą można odczuwać nawet wśród ludzi bywa przytłaczająca.

Czemu kobiety czują się samotne?

Wynikiem uczucia osamotnienia, może być zarówno „zamknięcie w domu” z niemowlęciem i bardzo powszechny brak pomocy najbliższego otoczenia. Jeszcze nie tak dawno, kobiety żyły w inny sposób. Nie stawiano przed nimi tak wielu wymagań – robienia kariery, wyjątkowego dbania o siebie, dbania o związek, dom i bycia supermamą. Kiedy kobieta rodziła dziecko, mogła liczyć na duże wsparcie rodziny i bliskich znajomych.

Nowoczesny i „szybki” styl życia zmienił dawne, bliskie społeczności i sprowadził życie wielu osób na bardziej egoistyczne tory. Wynika to z pośpiechu, wymagającej pracy, kredytów na które trzeba zapracować i innych zobowiązań serwowanych przez obecne czasy. Gdzie w tym wszystkim jest matka? Zazwyczaj  z małym dzieckiem sama w domu nerwowo spogląda na zegarek, wyczekując powrotu męża z pracy. To właśnie jedne z wad życia w dużych miastach. Na początku macierzyństwa kobieta często nie jest nawet w stanie wygospodarować czasu na szybki prysznic i zjedzenie pełnego obiadu. Ogrom obowiązków może sprawić, że poczuje się zagubiona i zamknięta w  czterech ścianach, ze swoim, co prawda, wymarzonym, ale też niezwykle wymagającym dzieckiem.

Macierzyństwo weryfikuje znajomości

Nie każda kobieta ma wrodzone predyspozycje introwertyczne. Dla wielu z nich rodzina to nie wszystko, potrzebują wyjść na spotkanie z przyjaciółmi i mieć więcej kontaktu z innymi ludźmi, światem zewnętrznym. To z uwagi na potrzeby noworodka, szczególnie gdy jest karmiony piersią,  bywa często niemożliwe. Z biegiem czasu stare kontakty zanikają, dawni znajomi rzadziej dzwonią – młoda mama czuje się odsunięta od życia towarzyskiego. Prawdą jest, że macierzyństwo weryfikuje większość znajomości. Ma to również swoje plusy – jeśli nie przetrwały one próby czasu i nowej sytuacji życiowej – widocznie nie były tego warte.

Urywanie kontaktów może wynikać również z błędnej interpretacji znajomych, którzy uważają, że kobieta prawdopodobnie i tak nie będzie miała czasu/chęci/możliwości na spotkanie – dlatego też przestają je proponować. W rzeczywistości, niejedna matka chętnie wyszłaby z domu aby odpocząć psychicznie i nabrać sił. Nader często zanik kontaktów towarzyskich jest inicjowany właśnie przez bezdzietnych znajomych, rzadziej wynika z wyboru świeżo upieczonej mamy.

Gdzie w tym wszystkim jest  partner?

Najczęściej – w pracy. Po pracy liczy na odpoczynek w domu, którego kobieta często nie ma przyjemności doświadczać. Kiedy tata po urlopie tacierzyńskim wraca do pracy – ciężar wszystkich dotychczasowych wspólnych obowiązków spada na ramiona kobiety. Zmęczenie, stres i niedospanie oraz poczucie ogromnej samotności i niezrozumienia prowadzą do frustracji. Ta z kolei, rodzi żal do partnera.

Mężczyzna często nie rozumie obciążenia swojej partnerki – szczególnie jeżeli ona dotychczas wyraźnie nie określała swoich potrzeb uważając niektóre sprawy i podział obowiązków za oczywisty. Dlatego też, mężczyzna nie jest w stanie jej realnie wesprzeć i udzielić takiej pomocy, na którą ona liczy. Głównym problemem może być w tym wypadku brak swobodnej komunikacji między partnerami i komunikowania o swoich potrzebach.

Internetowe znajomości – fora i grupy wsparcia

Czemu fora internetowa skierowane dla mam tak tętnią życiem? Kobiety w poczuciu osamotnienia szukają wsparcia i zrozumienia w grupach internetowych. Tam mogą liczyć na inne kobiety, które doświadczają tych samych uczuć: samotności, zmęczenia, niepokoju o zdrowie dziecka i jego prawidłowy rozwój. Fora i grupy internetowe są dobrym rozwiązaniem terapeutycznym, pozwalają na utrzymywanie kontaktów towarzyskich i wirtualne wyrwanie się ze szponów samotności – we własnych czterech ścianach.

Kobiety ceniące spokój i introwertyczny tryb życia także mogą zostać przygniecione rutyną. Oprócz nauki proszenia swoich bliskich o pomoc i jasnego komunikowania o swoich potrzebach partnerowi – można szukać wsparcia i zrozumienia w małych społecznościach internetowych. To dobre rozwiązanie kiedy kobieta nie ma możliwości podtrzymywania i nawiązywania realnych kontaktów.

Jasna strona mocy

Warto dodać, że samotność to ciemna strona macierzyństwa, ale nie jedyna. Obserwowanie dorastającego dziecka, obecność przy przełomowych dla niego chwilach jest wspaniałym doświadczeniem, dla którego  kobiety nie zrezygnowałyby z dotychczasowego życia. Bycie mamą to niezwykła magiczna siła, która pozwala przezwyciężać wiele trudności. Nie można tylko zapominać o sobie i na tyle ile to możliwe dbać o swój komfort – fizyczny i psychiczny.

Autor: Katarzyna Walczyk

3 komentarze

  1. 1987 Odpowiedz

    Znam temat z autopsji aż za doskonale. Przypuszczam, że większość matek nie raz czuła się samotna. Macierzyństwo to wyjątkowo trudny i wymagający czas.

  2. Ania Niemand-Niedziela Odpowiedz

    Bardzo trafne spostrzeżenia. Współczesna mama musi być idealna w każdym calu. Często nie może liczyć na pomoc np swojej mamy lub teściowej. Kiedyś było inaczej….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.