Cudowne dziecko w domu, czyli jak wychować małego geniusza

Rodzice mają możliwość obserwowania swych pociech w ciągłym rozwoju i to oni zauważają postęp, który następuje niemalże z dnia na dzień. Warto jednak pamiętać, że dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mają najbardziej chłonny mózg. To zaś sprawia, że ich potencjał najszybciej i najlepiej kształtuje się właśnie w tym okresie.

Nauczone i wyćwiczone wówczas umiejętności z całą pewnością przyniosą dziecku wiele sukcesów w kolejnych etapach życia. I tutaj pojawia się pytanie, które nieodmiennie zadają rodzice: „W jaki sposób wychować małego geniusza?”. To natomiast wymaga zastosowania specjalnych środków, lecz dopiero wtedy wychowanie dziecka i jego rozwój doskonale połączą się w jedną, solidną całość.

Dobre nawyki w wychowaniu dziecka. Dlaczego są tak ważne?

W życiu zauważamy pewną regularność. Sukcesami, a zwłaszcza dużymi, cieszą się osoby, które posiadają dyscyplinę. Kształtowanie dobrych nawyków nie jest jednak proste, dlatego tak ważne jest wprowadzanie ich już w czasie dzieciństwa. Tylko wtedy damy pociechom szansę na naprawdę dobrą przyszłość. Przez dyscyplinę należy rozumieć dobre nawyki, czyli przyzwyczajenia, które zaowocują w najbliższym czasie.

To na nich powinno opierać się nowoczesne wychowanie dziecka. Warto również pamiętać, że wrodzona inteligencja to jedynie 49%, natomiast pozostałe 51% to zasługa właściwej (tudzież niewłaściwej) stymulacji młodego umysłu. Jako, że rodzice odpowiadają za rozwój dziecka w jego pierwszych latach, ważne jest, aby wiedzieli w jaki sposób to robić.

Jak wiadomo nie od dziś – czytanie kształci!

Czytanie od zawsze było cenione w wychowaniu dzieci, szczególnie w latach wcześniejszych. Dziś jednak elity na całym świecie również stawiają na czytanie. I nie bez powodu! Książki dla dzieci pozwalają na zdobycie wiedzy niemalże z każdej dziedziny i dlatego powinny być podstawą kształcenia. Co więcej, literatura dziecięca pozwala na zdobycie i ugruntowanie ogólnej wiedzy o świecie. Oprócz tego rozwija słownictwo, a z czasem także umiejętność rozumienia tekstów. Ta zaś jest fundamentalnym elementem edukacji. Jak więc wykształcić nawyk czytania u najmłodszych?

Nie zapominajmy o tym, że dzieci uczą się przez obserwację. Widok czytających rodziców z pewnością rozbudzi w nich zainteresowanie książkami. Powinny być one dostępne i przechowywane w zasięgu ręki malucha. Psycholodzy zalecają umieszczanie kilku książek na nocnym stoliku oraz niewielkiego stosiku na stole w pokoju dziennym lub salonie.

Wtedy dziecko będzie do nich zaglądało znacznie częściej niż w przypadku, gdy ustawimy je na regale. Niezwykle ważne jest również wspólne czytanie, które powinno odbywać się regularnie, jednak znacznie bardziej istotna okazuje rozmowa. Oczywiście na temat przeczytanych bajek, opowieści i całych książek. To właśnie konwersacja pozwala na ugruntowanie wiedzy, a także rozwój słownictwa i lepsze zrozumienie tekstu. Tematy rozmów powinny być dla dzieci proste i zrozumiałe, ale jednocześnie zaskakujące i ciekawe.

Rozmowy z dzieckiem „szlifują diament”

Najnowsze badania wykazują, że rozmowa jest szczególnie ważna. Nawet jeśli dziecko jest jeszcze małe, powinniśmy mówić do niego i prowadzić swego rodzaju monologi, a później wspólne konwersacje. Oprócz tego, dobrze jest używać bardziej wyszukanych słów. Oczywiście początkowo maluch nie będzie ich rozumiał, jednak z czasem doskonale pozna ich znacznie i sam zacznie ich używać. W ten sposób już od pierwszych lat poszerzamy słownictwo najmłodszych.

O czym jednak rozmawiać z dziećmi? To proste, bo o wszystkim! Dziecku można opowiadać jak wyglądał dzień w pracy i poszczególne czynności, ale też opisywać rzeczy wykonywane w domu. Warto również zadawać pytania. Na przykład: „Co stanie się, jeśli…”. Wówczas dziecko będzie mogło zastanowić się i wykorzystać dotychczasową wiedzę. Ponadto takie rozmowy pokażą mu, że jego zdanie jest dla nas istotne. To zaś ogromna zachęta do prowadzenia kolejnych wspólnych rozmów.

Kiedy dziecko jest starsze, czyli technologia i wychowanie

Przystosowanie dzieci do współczesnego świata powinno odbywać się na wielu płaszczyznach. Oprócz kształcących rozmów i częstego czytania, po pewnym czasie powinniśmy zająć się rozwojem jego zainteresowań. Wówczas nowoczesne rozwiązania dają nam spore pole do popisu. Jeśli maluch zainteresuje się kosmosem, pokażmy mu symulację planet i gwiazd w internecie.

Możemy również włączać tematyczne bajki, które rozwijają konkretny temat. Jeśli dziecko lubi majsterkować, pokażmy mu kreatywne sposoby do zastosowania w życiu codziennym. W sieci znajdziemy na przykład takie rzeczy jak 20 sposobów na ponowne wykorzystanie połamanych kredek. To zaś niezwykle rozwinie jego kreatywność i uzmysłowi dziecku, że istnieje wiele rozwiązań, których może później poszukiwać na własną rękę.

Autor: Alicja Kozicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.