Życie z osobą uzależnioną od zakładów bukmacherskich

Gdy mowa o uzależnieniu od zakładów bukmacherskich, zazwyczaj uwagę kieruje się głównie na tę chorą osobę. Jest to zrozumiałe, bo to właśnie jej w głównej mierze dotyczy problem, który trzeba rozwiązać. Jednak nałogowi gracze to często osoby, które mają swoje rodziny, albo utrzymują bliskie stosunki z rodzicami czy innymi krewnymi.

W momencie gdy pojawiają się kolejne objawy uzależnienia od hazardu, cierpi na tym nie tylko osoba chora, ale także duża część tych, którzy żyją z nią na co dzień. Na forach bukmacherskich nie brakuje historii, które opisują np. bycie w związku z nałogowym graczem. Podczas całego procesu leczenia, a także tuż przed nim, warto skupić się także na tych osobach. To, co oni odczuwają i jakie mają potrzeby, jest niezwykle ważne.

Jak zachowuje się osoba uzależniona od zakładów bukmacherskich?

Nałogowy gracz przechodzi przez różne fazy uzależnienia od hazardu, a każda z nich cechuje się indywidualnymi objawami. Jednak dobrze jest wiedzieć, że – szczególnie na początku – osoba uzależniona będzie starała się ukryć to, że ma problem. Przez długi czas może jej się to udawać, o ile np. nie pobiera pieniędzy na grę ze wspólnego konta.

Jednak gdy uzależnienie osiąga kolejną fazę, zaczyna się pożyczanie pieniędzy od rodziny i znajomych. Kiedy nałogowy gracz uświadomi sobie, że przegrał wszystkie swoje fundusze, zaczyna myśleć, że może to jeszcze odrobić. Jakiś czas później okazuje się, że musi już podjąć leczenie, najlepiej w specjalnym ośrodku.

To wszystko jest dla osoby chorej bardzo ciężkie, bo zazwyczaj bliscy odsuwają się od niej, czują się oszukani i myślą, że bezpowrotnie stracili pożyczone pieniądze.

Czym jest współuzależnienie?

Lekarze, którzy zajmują się uzależnieniami od hazardu, alkoholu, narkotyków itp. zwracają dużą uwagę na to, że nałóg dotyczy nie tylko osoby chorej, ale także członków jej rodziny. Ci, którzy na co dzień pozostają w bliskich stosunkach z uzależnionym, sami są narażeni na różne zmiany w psychice.

Niektóre z ośrodków leczenia uzależnień prowadzą terapię także dla rodziny osoby uzależnionej.

Współuzależnienie a terapia

Życie z osobą uzależnioną od zakładów bukmacherskich zmienia się diametralnie i często wymaga przewartościowania niektórych aspektów, a także spojrzenia w inny sposób na pewne sprawy (więcej na ten temat). Co zatem osoba współuzależniona może wyciągnąć z terapii?

Przede wszystkim dowiedzieć się, jak przebiega taki nałóg, jakie są jego konkretne objawy. Co najważniejsze, specjalista pomoże wskazać te zachowania, które są skutkiem tylko i wyłącznie uzależnienia od hazardu, a nie tego, w jaki sposób zachowują się bliscy takiej osoby.

Terapia pozwoli też spojrzeć na wszystko z boku, skupić się na własnych uczuciach, a nie przejmować wszystkie złe emocje od osoby uzależnionej. Z drugiej strony specjaliści podpowiedzą, jak można pomóc uzależnionemu, nie niszcząc tym samym własnego życia.

Co robić, jeśli żyjesz z osobą uzależnioną od zakładów bukmacherskich?

Bycie w bliskiej relacji z osobą uzależnioną potrafi być destrukcyjne, mocno niszczyć relacje i powodować negatywne emocje. W takim przypadku terapia jest jak najbardziej wskazana, ale można też samemu wprowadzić kilka zmian, które polepszą jakość życia.

Jednym z ważniejszych aspektów jest uświadomienie sobie, że uzależnienie to choroba, a nie skutek naszych zachowań czy tego, w jaki sposób odnosiliśmy się do osoby nałogowo obstawiającej zakłady.

Z drugiej strony nie powinno się także obwiniać uzależnionego za to, co dzieje się w naszym życiu. W takich chwilach warto skupić się na sobie, próbować wrócić do normalnego życia. Jednocześnie złym pomysłem jest usprawiedliwianie osoby uzależnionej od zakładów przed rodziną i znajomymi. Warto po prostu informować nałogowego gracza o tym, co sprawia nam przykrość i co w jego zachowaniu jest niewłaściwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.