Partner uzależniony od hazardu – jak to wspólnie pokonać

W ostatnich latach, wśród Europejczyków, dostrzegalny jest wzrost tendencji do uzależniania się od gier w Kasynie. Ten problem pochłania także rodzinę oraz przyjaciół osoby uzależnionej, które muszą zrozumieć podstawy uzależnienia oraz konsekwencje tego nałogu. Dodatkowo, powinny rzetelnie zapoznać się z uznanymi sposobami pokonywania uzależnienia, które gwałtownie pochłania bliską osobę.

Hazardziści skupiają swoją uwagę wyłącznie na temacie sloty, co ogromnie komplikuje i utrudnia codzienne życie. Wiele osób wskazuje, że wyłącznie należy przestać grać, jednak dla osoby uzależnionej jest to wprost niewyobrażalne. Wśród partnerów hazardzistów dostrzegalne jest szczególne zamartwianie się oraz chęć niesienia pomocy. Ponadto, pojawiają się obawy, że samemu można się uzależnić. Jednym z najgorszych materialnych aspektów uzależnienia jest wzrastające zadłużenie, co wielu przypadkach przyczynia się do sprzedaży składników posiadanego majątku, w tym także domu.

Walka z uzależnieniem jest niezmiernie trudnym doświadczeniem. Przedstawiamy najistotniejsze informacje, o których należy pamiętać, kiedy okazuje się, że nasz partner jest uzależniony:

UZALEŻNIENIE PARTNERA NIE JEST TWOJĄ WINĄ

Wśród partnerów hazardzistów dostrzegalna jest tendencja do obwiniania się za uzależnienie ukochanej osoby. Doszukują się wydarzeń oraz swoich zachowań, które mogłyby sprowokować rozwój szkodliwego zamiłowania do hazardu. W rzeczywistości, to nie jest Twoja wina i równolegle nie możesz samodzielnie wyleczyć partnera.

HAZARD NIE JEST WYBOREM. TO JEST ZABURZENIE

W odniesieniu do uzależnionych osób nie można mówić o złym nawyku, lekkomyślności, niedbalstwie. Jest to choroba, tak jak uzależnienie od narkotyków, czy od alkoholu. Leczenie jest komplikowane z uwagi na odniesienie do zdrowia psychologicznego. U tych osób, dostrzegalny jest charakterystyczny „haj”, który porównywalny jest do uczuć podczas picia przez alkoholików albo przyjmujących szkodliwe narkotyki narkomanów.

SKORZYSTAJ Z POMOCY

Dla osób uzależnionych od hazardu takich jak np: gry kasyno dostępne są sesje indywidualne, jak i grupowe, które przeznaczone są dla osób uzależnionych oraz ich najbliższych. Towarzystwo bliskich osób jest istotne, jednak pożądane rezultaty przynoszą także zgrupowania Gam-Anon. Oparte są na spotkaniach z nieznajomymi osobami, które również zmagają się z uzależnieniem od gier w kasynie. Komfort, w przedstawianiu swoich doświadczeń oraz emocji, jest efektem zbliżonych historii oraz przeżyć. Redukowane jest uczucie samotności, a dodatkowo łatwiej jest uzyskać porady oraz nieocenione wsparcie emocjonalne.

SYTUACJA W ZWIĄZKU JEST NAPIĘTA, JEDNAK W PRZYSZŁOŚCI MOŻNA ODBUDOWAĆ RELACJĘ

Uzależnienie od hazardu jest chorobą, którą z powodzeniem można wyleczyć. Równolegle można rozpocząć starania, które będą umożliwiały naprawę dotychczasowych wyrządzonych szkód, tj. długi, stracone mienie, kłopoty w rodzinie, a także utratę zaufania pracodawcy. Zrozumiałe jest, że narastające problemy doprowadzą do narastania złości na partnera. Zazwyczaj uzależnieniom towarzyszą kłamstwa, zatajanie nałogu przez długi okres czasu oraz utrata oszczędności całego życia. Często konieczna jest szczera rozmowa z osobami z najbliższego otoczenia osoby uzależnionej. Umożliwi im to zrozumienie przyczyny zmiany zachowania.

Sytuacja w związku może się jeszcze polepszyć, jednak jest to pracochłonny proces. Najistotniejsze jest podejmowanie szczerej rozmowy, która umożliwi przedstawienie uczuć oraz wszystkich obaw związanych z przyszłością. To milowy krok do odbudowania relacji, która będzie cechowała się otwartością oraz uczciwością.

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.