Czy małżeństwo może przetrwać uzależnienie od hazardu partnera?

Jakiekolwiek uzależnienie to poważny problem. Może ono być pozornie błahe, jak to od smartfona czy TV, a może być zaważyć na całym życiu osoby uzależnionej oraz jej otoczenia. Do takich przypadłości może należeć między innymi nadmierne uczestniczenie w grach hazardowych.

Hazard, a małżeństwo

Uzależnienie od hazardu w dużej mierze dotyka mężczyzn, jednak i kobiety mają w tej kwestii nieco do powiedzenia. Choroba może w skrajnych przypadkach doprowadzić do przegrania całego majątku, zbieranego przez lata ciężkiej pracy. Druga połowa związku, która z boku patrzy na uzależnionego może poczuć, że jej poczucie bezpieczeństwa lega w gruzach. Partner zdradzony z hazardem może poczuć się mniej wartościowy i na pewno zachodzi w głowę, jak zapanować nad problemem. Niestety, w większości przypadków potrzebna jest pomoc specjalisty, bez której związek może nie przetrwać.

„Byliśmy małżeństwem dopiero od roku, ale już w tym momencie rozważałem rozwód” – wspomina jeden z mężczyzn, żyjących w związku z kobietą uzależnioną od hazardu. „Byłem świadom jej uzależnienia od początku naszego związku, ale ponieważ niewiele o tym wiedziałem, naiwnie nie byłem zbyt zaniepokojony.” Takie podejście do sprawy jest częstym błędem partnerów. Wiele osób uważa, że prawdziwym i niszczącym uzależnieniem mogą być narkotyki czy alkohol, podczas gdy te, pozornie niegroźne potrafią sprowadzić człowieka na samo dno. Perspektywa uzależnionych nie jest również usłana różami. Muszą oni borykać się z wielkim problemem i dylematami – odwiedzić portal z kuszącym banerem Casino, czy ruszyć w końcu do pracy? Oni również często pobłażają swoim przypadłościom, uważając, że mogą nad nimi zapanować. Problemy różnej natury nawarstwiają się jednak i tworzą błędne koło. Duża część z takich osób nie chce jednak udać się do specjalisty, który mógłby pomóc. Często spotkania są bagatelizowane ze względu na napięty harmonogram dnia czy wiele innych wymówek.

Finansowe wyzwania stanową nie lada problem w wielu małżeństwach – szczególnie tych młodych oraz z krótkim stażem związku. Pochodzenie z różnych środowisk, rodzin, co przekłada się na różny punkt widzenia w kwestii zarządzania pieniędzmi może doprowadzić do sprzeczek. Sprzeczne priorytety czy niepełna komunikacja mogą komplikować każdy związek. Wiele z tych problemów może jednak powodować uzależnienie. Chory małżonek może generować naprawdę wysokie straty, których żadne jackpoty w kasynie nie zrekompensują. Według Georgia Department of Behavioural Health wskaźnik rozwodów jest znacznie wyższy w przypadku osób chorych, niż tych z grupy niższego ryzyka. Zarówno pary homo, jak i heteroseksualne stoją przed takimi samymi wyzwaniami, wbrew powielanym często mitom.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem w małżeństwie

Ważnym w chorobie uzależnienia jest przyznanie się przed samym sobą, że ma się problem. Osoba bez owijania w bawełnę musi przyznać, że wyrządza szkody zarówno sobie, jak i swojej rodzinie, które mogą prowadzić do naprawdę nieprzyjemnych skutków. Leczenie warto zacząć od konsultacji z lekarzem, który może skierować osobę uzależnioną na terapię grupową, indywidualną lub obie jednocześnie. Warto też, by chory otworzył się przed swoją rodziną i najbliższymi przyjaciółmi, starając się opowiedzieć o swoich zmaganiach. Wstyd lub inne negatywne emocje nie powinny mieć w tym miejscu wpływu na relacje. Oczywiście praca nad sobą oraz małżeństwem nie jest łatwa. Potrzeba wiele czasu, samozaparcia i wyrzeczeń, by terapia lecząca uzależnienie miała sens. Finansowe wyjście na prostą w przypadku głębokiego uzależnienia od hazardu również nie jest łatwe, choć nie niemożliwe! Warto na ten okres oddać zarządzanie finansami w ręce współmałżonka.

Wracając do tytułowego pytania – oczywiście, małżeństwo może przetrwać uzależnienie od hazardu, jeśli tylko ma odpowiednio dużo siły i chęci na wypracowanie kompromisów między sobą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.